Polskie Radio
Section05
Poznań 1956

Roman Zimand. Od piewcy komunizmu do zagorzałego antykomunisty

"Mentalnie znalazł się nie tylko poza takim czy innym «wypaczeniem» komunizmu, ale w ogóle poza komunizmem. Jego zerwanie miało charakter bezapelacyjny i było pozbawione wszelkich niedomówień, zamąceń czy dwuznaczności" – pisał o Romanie Zimandzie teoretyk literatury i krytyk literacki prof. Janusz Sławiński.
Zobacz więcej na temat:  Roman Zimand komunizm PRL Poznań 1956 Władysław Gomułka odwilż 1956 Jan Olszewski marzec 1968 sierpień 80 opozycja demokratyczna stan wojenny literatura okrągły stół drugi obieg

Czerwiec '56. Prezydent Duda: testament robotników Poznania to jedno ze źródeł suwerennej Polski

"Serdecznie pozdrawiam wszystkich zgromadzonych na obchodach 67. rocznicy Poznańskiego Czerwca. Dziękuję Państwu za pielęgnowanie pamięci o robotnikach, którzy 28 czerwca 1956 roku wyszli z tutejszych zakładów, by zaprotestować przeciw komunistycznemu reżimowi" - podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście w 67. rocznicę robotniczych protestów w czerwcu 1956 r. w stolicy Wielkopolski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Poznań Andrzej Duda Czerwiec 1956 robotnicy historia Polski protest PRL komunizm Poznań 1956 strajki

Czerwiec '56. Mieszkańców Poznania wsparł Robert de Niro

W 1956 roku w Poznaniu doszło do protestów robotniczych znanych jako Poznański Czerwiec. W dwudniowych starciach rannych zostało ok. 900 osób, 75 zginęło, wśród nich - 13-letni Romek Strzałkowski. Dziś - 28 czerwca - mija 67 lat od tych wydarzeń. W obchody zaangażował się amerykański aktor Robert De Niro.
Zobacz więcej na temat:  Poznań 1956 Poznań Czerwiec 1956 Daniel Wydrych Grzegorz Jankowski Jacek Butlewski Robert De_Niro Albert Camus

Poznań i jego dumni mieszkańcy. Prof. Matusik: to ośrodek miejski z początkami polskiej państwowości

- Do świadomości przebija się to, że Poznań to miasto stare, ośrodek miejski z początkami polskiej państwowości, mający swoje aspiracje, być może miejsce chrztu Polski - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Matusik, historyk z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Poznań miasto Poznań 1956 Chrzest Polski powstanie wielkopolskie historia Polski

Poznański Czerwiec '56 na falach Radia Wolna Europa

- To było wielkie wyzwanie dla radia, nie tylko informacyjne, ale również polityczne. Jan Nowak-Jeziorański miał to wyczucie, nie przekraczał granicy. Z jednej strony w ostrych słowach odnosił się do władzy, ale chciał, aby rozgłośnia informowała, a nie stawała się stroną polityczną tamtych wydarzeń - mówił na antenie Dwójki prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  Radio Wolna Europa Andrzej Mietkowski Rafał Habielski Poznań 1956 Dwójka