Łukasz Garbal: Lipski był socjalistą i antykomunistą

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2019 17:15
- Jan Józef Lipski całe życie mówił, że władza ludowa uwielbiała kraść słowa i takim słowem był "socjalizm" - podkreślał ł Łukasz Garbal, autor dwutomowej biografii tego cenionego publicysty i działacza opozycji demokratycznej.
Audio
  • Łukasz Garbal o książce "Jan Józef Lipski. Biografia źródłowa" (Rzeczypospolite/Dwójka)
zdj. il.
zdj. il.Foto: mat. prom.

- On był socjalistą i dlatego był antykomunistą. Widział fundamentalną różnicę między władzą komunistyczną a socjaldemokracją – zwracał uwagę gość Dwójki, opowiadając o losach Jana Józefa Lipskiego w czasach PRL-u.

Dlaczego w epoce stalinowskiej Lipski nosił w kalpie marynarki podobiznę… misia? Czym wyróżnia się jego diariusz na tle innych zapisków dziennikowych 2. poł. XX w.? Którymi obszarami literatury interesował się szczególnie? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o życiu Jana Józefa Lipskiego i jego roli w walce z władzami PRL-u.

Książka "Jan Józef Lipski. Biografia źródłowa" ukazała się nakładem Instytutu Pamięci Narodowej i Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Posłuchaj jej fragmentów >>>

***

Tytuł audycji: Rzeczypospolite

Prowadził: prof. Antoni Dudek

Gość: Łukasz Garbal (autor dwutomowej książki "Jan Józef Lipski. Biografia źródłowa")

Data emisji: 27.04.2019

Godzina emisji: 22.00

jp/bch

Czytaj także

Trzydziestu czterech w obronie kultury polskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 05:50
57 lat temu, 14 marca 1964, Antoni Słonimski złożył w Urzędzie Rady Ministrów dwuzdaniowy list protestacyjny przeciw cenzurze, który później określano, z powodu liczby sygnatariuszy, jako "List 34".
rozwiń zwiń