Wczasy w PRL-u. Kto i gdzie mógł wyjechać?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 22:00
Wielkie ośrodki wypoczynkowe albo domki nad jeziorami, stołówki i dancingi. Podczas audycji cofnęliśmy się o kilkadziesiąt lat i rozmawiamy o tym, jak wyglądał urlop w minionej epoce.
Miałkówek - opuszczony ośrodek wypoczynkowy z czasów PRL-u
Miałkówek - opuszczony ośrodek wypoczynkowy z czasów PRL-uFoto: Shutter/Damian Pankowiec

Jakie były zadania Funduszu Wczasów Pracowniczych? Kim był kaowiec? Kto mógł wyjeżdżać na wczasy zagraniczne? Kiedy zaczęła się rozwijać turystyka indywidualna?

O zorganizowanym wypoczynku w czasach PRL-u prof. Antoni Dudek rozmawiał z prof. Pawłem Sowińskim z Instytutu Studiów Politycznych PAN.

Temat ten niejednokrotnie omawialiśmy już na różnych antenach Polskiego Radia. Podczas jednej z audycji zauważyliśmy, że w PRL-u ludzie częściej wyjeżdżali na wczasy, które "zmuszały" ich do większej integracji z innymi. Wspólne posiłki na stołówce, wieczorki zapoznawcze, dancingi - to była codzienność w ośrodkach wypoczynkowych. Teraz, w dobie urlopów indywidualnych, każdy planuje sobie wyjazd według własnych potrzeb.

***


Posłuchaj
26:45 2022_05_23 21_31_26_PR2_Rzeczypospolite.mp3 Wczasy w PRL-u. Kto i gdzie mógł wyjechać? (Rzeczypospolite/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rzeczypospolite

Prowadził: prof. Antoni Dudek

Gość: prof. Paweł Sowiński (Instytut Studiów Politycznych PAN)

Data emisji: 23.05.2022

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Polskie Porozumienie Niepodległościowe

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2022 18:00
Opozycja antykomunistyczna lat 70. działała jawnie. Jedyną konspiracją intelektualną było Polskie Porozumienie Niepodległościowe. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zdrowie w PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2022 20:36
O PRL-owskiej służbie zdrowia prof. Antoni Dudek rozmawiał w "Rzeczypospolitych" z badaczką tego tematu – prof. Eweliną Szpak z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk.
rozwiń zwiń