REKLAMA

"Jan Matejko to malarz profetyczny"

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2018 12:40
- "Kazanie Skargi" jest pierwszym dużym obrazem Matejki, który nosi taki charakter, jaki będą miały wszystkie następne wielkie wystąpienia artysty: historyczny, profetyczny i publicystyczny – mówiła w Dwójce prof. Maria Poprzęcka.
Audio
  • Jan Matejko. Malarz narodowej wyobraźni (Galeria wyobraźni/Dwójka)
Jan Matejko Kazanie Skargi
Jan Matejko "Kazanie Skargi"Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Bohaterem audycji był najważniejszy polski malarz XIX wieku, który jako pierwszy nadał tak wysoką rangę malarstwu historycznemu i zafascynował nim szerokie rzesze społeczeństwa.

Jan Matejko odniósł pierwszy sukces w 1865, zdobywając na dorocznym Salonie paryskim złoty medal za obraz "Kazanie Skargi". Kolejny obraz: "Reytan na sejmie warszawskim 1773 roku", został zakupiony przez cesarza Austrii Franciszka Józefa. Prof. Maria Poprzęcka podkreśliła, że malarz przywoływał w swych dziełach historię nie po to, by ją ilustrować, czy o niej opowiadać, lecz po to, by wnosiła ważne wartości do życia mu współczesnych.

Jan Matejko "Reytan na sejmie warszawskim 1773 roku" Jan Matejko "Reytan na sejmie warszawskim 1773 roku"

- Matejko stanął wobec dylematu każdej polityki historycznej: czy sztuka ma krzepić serca będąc wspomnieniem minionej świetności, czy też ma rozdrapywać sumienia, lamentować nad upadkiem Polski i wskazywać winnych tego upadku - stwierdziła prof. Maria Poprzęcka. Jak wielki malarz rozwiązał ten dylemat? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Galeria wyobraźni. Opowieści o sztuce polskiej

Prowadzi: prof. Maria Poprzęcka (historyk sztuki)

Data emisji: 11.03.2018

Godzina emisji: 11.00

mko/bch

Czytaj także

"Las Meninas". Zagadkowy obraz Velázqueza

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2018 12:00
- Tajemnica tego obrazu jest znacznie głębsza niż rozpoznanie postaci, które się na nim znajdują. To dzieło jest tak fenomenalne, że żadna z jego interpretacji nie wyjaśnia do końca tej tajemnicy – mówiła w Dwójce dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Białostocki i jego sztuka cenniejsza niż złoto

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2018 15:04
W audycji przypomnieliśmy dorobek prof. Jana Białostockiego, znakomitego historyka sztuki i jej niezrównanego popularyzatora.
rozwiń zwiń