Miłosna misja Dudycza na dworze Zygmunta Augusta

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2014 16:00
- Nie można studiować historii XVI stulecia, nie zaglądając do korespondencji Andrzeja Dudycza - mówił w Dwójce historyk Janusz Tazbir.
Audio
  • Prof. Zbigniew Ogonowski i prof. Janusz Tazbir o monumentalnym opracowaniu korespondencji Andrzeja Dudycza przez prof. Lecha Szczuckiego. Rozmawiała Katarzyna Kobylecka. (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)
Andrzej Dudycz swoją korespondencję z humanistami z całej Europy prowadził w języku łacińskim, włoskim i niemieckim. Na zbadanie i skomentowanie jego listów rozsianych po bibliotekach Starego Kontynentu prof. Lech Szczucki poświecił 30 lat.
Andrzej Dudycz swoją korespondencję z humanistami z całej Europy prowadził w języku łacińskim, włoskim i niemieckim. Na zbadanie i skomentowanie jego listów rozsianych po bibliotekach Starego Kontynentu prof. Lech Szczucki poświecił 30 lat.Foto: Wikipedia/Chris Wightman

Wiedzę o tym XVI-wiecznym myślicielu i dyplomacie zawdzięczamy mrówczej pracy prof. Lecha Szczuckiego. Za wyjaśnienie związków kulturowych Europy Środkowej i Zachodniej w monumentalnej edycji korespondencji Andrzej Dudycza historyk został uhonorowany Nagrodą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
- Gdy w 1974 prof. Lech Szczucki natknął się na tę postać, zakładał, że się z nią upora w ciągu siedmiu lat. Gdyby zdawał sprawę ze stopnia trudności, jakie ta "impreza" nastręcza, to by zrezygnował - wspominał prof. Zbigniew Ogonowski.

Zawiłości obszernej korespondencji Andrzeja Dudycza prof. Lech Szczucki rozplątywał przez 30 lat. Wiele z listów węgierskiego szlachcica o chorwackich korzeniach dotyczyło jego misji na dworze Zygmunta Augusta, gdzie usiłował nakłonić polskiego króla do współżycia z żoną, austriacką księżniczką Katarzyną.
***

Tytuł audycji: Skarbiec Nauki Polskiej
Prowadzenie:
Katarzyna Kobylecka
Goście:
prof. Zbigniew Ogonowski (historyk filozofii, specjalista w zakresie dziejów i myśli arian), prof. Janusz Tazbir (wybitny badacz kultury staropolskiej, znawca reformacji i kontrreformacji w Polsce)

Data emisji: 5.12.2014
Godzina emisji: 15.00

bch/mc

Czytaj także

Jan Kochanowski – stworzył polską lirykę

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2018 06:07
– Kochanowski nie tyle przeobraził, co niemal z niczego stworzył kanon polskiej poezji, który bez zmian obowiązuje do dnia dzisiejszego – podkreślał krytyk literacki Zbigniew Bieńkowski. – Nikt po nim nie dokonał już tyle.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polak najstarszym żyjącym potomkiem szkockich Stuartów

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 22:22
Gość Jedynki, hrabia Piotr Piniński, historyk sztuki i najstarszy żyjący potomek księcia Karola Stuarta, opowiada o losach swoich przodków.
rozwiń zwiń