Dowód polskiej potęgi w egipskich grobowcach

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2015 15:30
– Polska ma tradycję badań egiptologicznych od XVIII w. Znajdujemy się w czołówce krajów działających w tej dziedzinie – mówił papirolog prof. Adam Łukaszewicz.
Audio
  • Prof. Adam Łukaszewicz o polskich badaniach archeologicznych w Egipcie (Skarbiec nauki polskiej/Dwójka)
Wejście do jednego z grobowców w egipskiej Dolinie Królów
Wejście do jednego z grobowców w egipskiej Dolinie KrólówFoto: robsoft/deviantart/CC BY SA 3.0

– Mój mistrz prof. Kazimierz Michałowski mówił, że udział w badaniach archeologicznych w Egipcie jest wskaźnikiem znaczenia krajów, które te badania prowadzą – opowiadał gość Dwójki. Słowa te potwierdza jego trwająca od 2012 r. praca w Dolinie Królów w Tebach Zachodnich. Kilkuletni grant na badania grobowca Ramzesa VI przyznała mu Fundacja na rzecz Nauki Polskiej w ramach programu "Exterius".

Prof. Adam Łukaszewicz tłumaczył w Dwójce, dlaczego kultura starożytnego Egiptu jest tak ważna dla europejskiej tożsamości, a także barwnie opowiadał o Dolinie Królów i wnętrzach znajdujących się tam grobowców, gdzie około dwóch tysięcy lat temu Grecy i Rzymianie pozostawili na ścianach pewne napisy.

***

Tytuł audycji: Skarbiec Nauki Polskiej

Prowadzenie: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Adam Łukaszewicz (archeolog z Zakładu Papirologii Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 18.12.2015

Godzina emisji: 13.00

mc/mm

Czytaj także

W Egipcie królowa była jedna - Nefretete

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2020 05:35
Jej podobizna, przedstawiająca głowę kobiety z piękną długą szyją, stała się jednym z synonimów starożytnego kanonu piękna. Na nielicznych zachowanych płaskorzeźbach była przedstawiana w pozach zarezerwowanych dla faraonów, np. zwyciężania lub upokarzania wrogów Egiptu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy nad Nilem, czyli archeologia ekstremalna

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 01:30
- Nie liczymy na żadnego złotego Tutenchamona, odkrycie nienaruszonego grobowca i nadzwyczajne trofea. Dla nas największym skarbem jest informacja - mówi dr Andrzej Ćwiek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nubiologia jest polską specjalnością

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2015 23:55
Nubia to historyczna kraina obejmująca tereny dzisiejszego południowego Egiptu i północnego Sudanu. Chrześcijaństwo dotarło na te tereny 400 lat przed chrztem Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grobowiec Tutenchamona skrywa nieznane komory?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2015 00:02
Wyniki wstępnych badań termograficznych w słynnym grobowcu w Dolinie Królów wskazują na możliwość istnienia ukrytych komór.
rozwiń zwiń