Codzienność żydowskich kobiet w czasach Zagłady

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2017 17:30
Gościem audycji była laureatka Programu START dr Martyna Grądzka-Rejak z Biura Badań Historycznych Instytut Pamięci Narodowej.
Audio
  • Codzienność żydowskich kobiet w czasach Zagłady (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)
Kobieta żydowska w okupowanym Krakowie 1939-1945, Instytut Pamięci Narodowej, Wydawnictwo Wysoki Zamek (fragm. okładki)
"Kobieta żydowska w okupowanym Krakowie 1939-1945", Instytut Pamięci Narodowej, Wydawnictwo "Wysoki Zamek" (fragm. okładki)Foto: mat. prom.

Dr Martyna Grądzka-Rejak zajmuje się historią Polski w XX w., historią i kulturą Żydów i problematyką Holokaustu. Prowadzone przez nią badania naukowe mają na celu analizę życia codziennego oraz mechanizmów funkcjonowania społeczności żydowskiej podczas okupacji niemieckiej, zwłaszcza w dystrykcie krakowskim Generalnego Gubernatorstwa. Prowadzi również badania z zakresu historii kobiet.

Jest autorką monografii "Kobieta żydowska w okupowanym Krakowie 1939-1945". Publikacja ta w całości jest poświęcona wojennym doświadczeniom i codzienności - nie zawsze szarej - kobiet żydowskich podczas II wojny światowej w perspektywie jednego miasta, w zmieniających się okolicznościach: od przestrzeni miasta tuż po wybuchu wojny, poprzez ograniczoną, ciasną przestrzeń getta krakowskiego, aż po obecność kobiet w obozie Płaszów.

***

Tytuł audycji: Skarbiec Nauki Polskiej

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Martyna Grądzka-Rejak (historyk)

Data emisji: 1.09.2017

Godzina emisji: 15.00

jp/mc/mz

Czytaj także

Młodzi naukowcy na START

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2015 21:05
W "Skarbcu Nauki Polskiej" rozmawialiśmy o zainteresowaniach najzdolniejszych polskich naukowców młodego pokolenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odczytanie archiwum Aleksandra Wata. "Dużo sekretów"

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2016 11:00
- To było jedno z moich największych naukowych doświadczeń – podkreślał prof. Adam Dziadek, opowiadając o swoich badaniach w Beinecke Library na Yale University nad znajdującymi się tam notatnikami Aleksandra Wata.
rozwiń zwiń