Kim się czują Francuzi z algierskimi korzeniami?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 15:13
W audycji "Skarbiec Nauki Polskiej" spotkaliśmy się z dr. Jackiem Kuberą, autorem pracy "Francuzi, Algierczycy? – relacje między identyfikacjami Francuzów algierskiego pochodzenia".
Audio
  • Dr. Jacek Kubera o książce "Francuzi, Algierczycy? – relacje między identyfikacjami Francuzów algierskiego pochodzenia" (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)
okładka książki dr. Jacka Kubery
okładka książki dr. Jacka KuberyFoto: materiały prasowe

Kiedy czuję się Francuzem? A kiedy jestem Algierczykiem? Czy zależy to od dzielnicy, w jakiej mieszkam, i zawodu, jaki wykonuję? Jakie znaczenie ma przeszłość francusko-algierska w mojej autoidentyfikacji?

Na te i podobne pytania poszukują odpowiedzi Francuzi algierskiego pochodzenia, których rodzice czy dziadkowie przed laty przybyli do Francji. To również i temat pracy badawczej dr Jacka Kubery – socjologa i romanisty, absolwenta Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Niedawno opublikował on w serii Monografie FNP książkę "Francuzi, Algierczycy? – relacje między identyfikacjami Francuzów algierskiego pochodzenia", w której analizuje sytuację potomków imigrantów algierskich, konfrontując ich własną ocenę identyfikacji - z ocenami i reakcjami rdzennych Francuzów.

***

Tytuł audycji: Skarbiec nauki polskiej 

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr. Jacek Kubera (socjolog i romanista)

Data emisji: 8.02.2019

Godzina emisji: 14.45

bch/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Timothy Snyder. Kwakier, który odkrył Europę Środkowo-Wschodnią

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2018 12:34
- Ten amerykański historyk z Ohio wniósł nowe spojrzenie na nasz region i postawił odważne tezy na temat jego historii - o badaczu nagrodzonym przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej mówił w Dwójce prof. Włodzimierz Borodziej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Imperium Romanum. Państwo bez biurokracji

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 15:30
Administracja rzymska w czasach cesarstwa musiała zarządzać ogromnym terytorium. Badaczy frapuje to, w jaki sposób bez współcześnie znanych technologii i bez biurokracji, którą mamy dzisiaj, urzędnicy zarządzali cesarstwem tak sprawnie – mówił w Dwójce  dr Karol Kłodziński.
rozwiń zwiń