Przemoc i honor w nowożytnej wsi

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 21:46
Gościem audycji była dr Jaśmina Korczak-Siedlecka, autorka książki "Przemoc i honor w życiu społecznym wsi na Mierzei Wiślanej w XVI-XVII wieku". To najnowsza pozycja z serii Monografie FNP.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/ArtMari

Posłuchaj
28:58 Dwójka Skarbiec nauki polskiej 19.05.2021.mp3 Przemoc i honor w nowożytnej wsi (Skarbiec nauki polskiej/Dwójka) 

Dr Jaśmina Korczak-Siedlecka jest historykiem i zajmuje się dziejami społecznymi w epoce nowożytnej, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów niemieckojęzycznych.

Jej książka, oparta na księgach sądowych z XVI-XVII wieku, przedstawia wielowymiarowy obraz życia mieszkańców kilkunastu wsi Mierzei Wiślanej i okolic rzeki Szkarpawy. W życiu dawnej wsi przemoc była stałym elementem relacji międzyludzkich – rodzinnych, towarzyskich, zawodowych. Wachlarz zachowań agresywnych obejmował wyzwiska, plotki, groźby, pobicia. Interpretacja, dotąd ignorowanych w historiografii jako "mniejszej wagi", codziennych konfliktów między jednostkami jest kluczem do zrozumienia ówczesnej struktury społecznej i norm zachowania na nowożytnej wsi oraz tożsamości jej mieszkańców.

Społeczność wiejska na Mierzei Wiślanej należała do tzw. kultur honoru, gdzie honor jednostki był czynnikiem decydującym o jej tożsamości i przynależności do grupy. Autorka przygląda się sposobom i konsekwencjom utraty honoru, zadaje pytanie o społeczne funkcje zasad honorowych i o to, jak wpływały one na relacje międzyludzkie. Przedstawione wnioski opiera o analizę ponad 800 skarg, które mieszkańcy Mierzei Wiślanej i Szkarpawy wnosili do sądu w Sztutowie w latach 1578 - 1626.

***

Tytuł audycji: Skarbiec nauki polskiej

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Jaśmina Korczak-Siedlecka (historyk, autorka książki "Przemoc i honor w życiu społecznym wsi na Mierzei Wiślanej w XVI-XVII wieku")

Data emisji: 19.05.2021

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Neurokognitywistyka w służbie problemów pamięci i koncentracji

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 22:00
Czy możemy mieć wpływ na to, by nasz mózg pracował sprawniej? Tym zajmuje się dr Natalia Kowalczyk-Grębska, neurokognitywistka i psycholog, laureatka Programu START FNP, adiunkt w Instytucie Psychologii Uniwersytetu SWPS w Warszawie.
rozwiń zwiń