Neurokognitywistyka w służbie problemów pamięci i koncentracji

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 22:00
Czy możemy mieć wpływ na to, by nasz mózg pracował sprawniej? Tym zajmuje się dr Natalia Kowalczyk-Grębska, neurokognitywistka i psycholog, laureatka Programu START FNP, adiunkt w Instytucie Psychologii Uniwersytetu SWPS w Warszawie.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/PopTika

Posłuchaj
29:17 Skarbiec nauki polskiej 21.04.2021.mp3 Neurokognitywistyka w służbie problemów pamięci i koncentracji (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)

Dr Kowalczyk jest autorką przełomowego eksperymentu, który wykazał, że strategiczne gry komputerowe czasu rzeczywistego mają pozytywny wpływ na mózg graczy. Jest to jedno z pionierskich badań, analizujących wpływ gier nie na samo zachowanie, ale na struktury mózgu.

W czasach pandemii koronawirusa coraz częściej zwraca się uwagę na negatywne skutki przejścia choroby w postaci tzw. "mgły covidowej". Czy neurokognitywistyka może coś zaproponować, by wspomóc rehabilitację osób mających problem z pamięcią i koncentracją?

***

Tytuł audycji: Skarbiec nauki polskiej

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Goście: dr Natalia Kowalczyk-Grębska (neurokognitywistka i psycholog, laureatka Programu START FNP, adiunkt w Instytucie Psychologii Uniwersytetu SWPS w Warszawie)

Data emisji: 21.03.2021

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Gry komputerowe a funkcjonowanie mózgu

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 19:10
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przyznała już po raz 27. stypendia START stu najzdolniejszym młodym polskim naukowcom, reprezentującym wszystkie dziedziny nauki. Gościem audycji "Ludzie nauki" będzie neurokognitywistka - dr Natalia Kowalczyk, która zajmuje się neuroplastycznością mózgu, a dokładniej wpływem gier komputerowych na zdolności intelektualne, czy szerzej na funkcjonowanie mózgu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co się dzieje w naszym mózgu kiedy czytamy?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2019 19:10
Opowiada o tym w radiowej Jedynce kognitywista, prof. Marcin Szwed z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który - wraz z neurologiem Laurentem Cohenem z Instytutu Badań nad Mózgiem i Rdzeniem Kręgowym (Institut du Cerveau et de la Moelle epinière, ICM) - został wyróżniony pierwszą Polsko-Francuską Nagrodą Naukową im. Marii Skłodowskiej i Pierre'a Curie.
rozwiń zwiń