Emblematyka medytacyjna - słowo i ilustracja

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2023 23:00
Gościem audycji "Skarbiec nauki polskiej" była dr Alicja Bielak z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. Z laureatką Programu START FNP rozmawialiśmy o emblematyce medytacyjnej.
Tomasz Treter, Symbolica vitae Christi meditatio, Braniewo 1612
Tomasz Treter, "Symbolica vitae Christi meditatio", Braniewo 1612Foto: Polona

Emblematyka medytacyjna była gatunkiem rozwijającym się w Rzeczpospolitej między XVI a XVIII wiekiem, łączącym słowo z lustracją (ikonem). Taki utwór stanowił pewną zagadkę do rozszyfrowania, trzeba było bowiem odpowiednio odczytać zarówno element wizualny, jak i tekstowy.

Doktor Alicję Bielak zainteresowały religijne realizacje tego gatunku. W Polsce duchowni jezuiccy szybko zrozumieli, jak ważny jest estetyczny wymiar książki. Emblematy jako ilustrowane książki były atrakcyjne dla czytelników, przez co mogły stać się narzędziem propagowania pobożności medytacyjnej wśród odbiorców świeckich.

Najlepszym tego przykładem jest twórczość jezuity Marcina Hińczy (1592-1668). W jego publikacjach znajdują się ryciny oparte na dziełach P.P. Rubensa, wykonane przez niderlandzkiego rytownika, a "Plęsy aniołów" jego autorstwa, wydane w 2019 roku przez dr Bielak, są wyjątkowym przykładem nurtu emblematyki medytacyjnej.


Posłuchaj
28:54 Dwójka skarbiec 17.05.2023.mp3 Emblematyka medytacyjna - słowo i ilustracja (Skarbiec nauki polskiej/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Skarbiec nauki polskiej

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Alicja Bielak (Instytut Filozofii i Socjologii PAN)

Data emisji: 17.05.2023

Godz. emisji: 21.30

pg


Czytaj także

Polski naukowiec zidentyfikował blisko tysiąc członków zakonu krzyżackiego

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2022 22:00
Norbert Delestowicz jest historykiem, dyrektorem Biblioteki Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, tegorocznym laureatem Programu START. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej doceniła jego dotychczasowy dorobek naukowy, na który składa się m.in. praca nad stworzeniem katalogu sylwetek braci zakonu krzyżackiego z terenu Prus w latach 1310-1351.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antyczne dzieła literatury erudycyjnej w przekładzie Bartosza Kołoczka

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2023 22:00
Gościem audycji "Skarbiec nauki polskiej" był dr Bartosz Kołoczek - adiunkt w Zakładzie Historii Starożytnej i Bizancjum Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, laureat Programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
rozwiń zwiń