O historii psychologii i psychoanalizy

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2023 20:30
W audycji spotkaliśmy się ze stypendystką programu START 2023 - dr Agnieszką Sobolewską z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej doceniła dotychczasowy dorobek laureatki i przyznała jej jednorazowe stypendium w wysokości 38 tys. zł.
Julian Ochorowicz
Julian OchorowiczFoto: Polona

Dr Agnieszka Sobolewska w swojej pracy naukowej zajmuje się historią psychologii i psychoanalizy oraz badaniem piśmiennictwa psychologów, neurologów i psychiatrów od końca XIX w. do wybuchu II wojny światowej.

Śledziła m.in. działalność Zygmunta Freuda w Wiedniu, ale także Juliana Ochorowicza w Warszawie czy Sándora Ferencziego w Budapeszcie. Interesował ją także proces cyrkulacji wiedzy psycho-medycznej w Europie Środkowej i jej wpływ na narodziny nowoczesności. Badania dr Sobolewskiej dowiodły, że psychoanalizę należy traktować jako kluczowy element przełomu modernistycznego w tej części kontynentu.


Posłuchaj
29:51 2023_08_14 19_59_22_Dwojka_Skarbiec_nauki_polskiej.mp3 O historii psychologii i psychoanalizy (Skarbiec nauki polskiej/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Skarbiec nauki polskiej

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Agnieszka Sobolewska (Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 14.08.2023

Godzina emisji: 20.00

mo

Czytaj także

Emblematyka medytacyjna - słowo i ilustracja

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2023 23:00
Gościem audycji "Skarbiec nauki polskiej" była dr Alicja Bielak z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. Z laureatką Programu START FNP rozmawialiśmy o emblematyce medytacyjnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Figura Antychrysta w starożytnych tekstach

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2023 22:00
W ubiegłym miesiącu na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów Programu "Start" Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. W tym roku o stypendia ubiegało się 660 kandydatów. Nagrodzono 100 młodych badaczy. W "Skarbcu nauki polskiej" rozmowa z jednym z nich. 
rozwiń zwiń