Jak i dlaczego powstają slumsy?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2023 22:00
Dane szacunkowe ONZ wskazują, że obecnie ponad miliard ludzi na całym świecie zamieszkuje obszary zwane slumsami - czyli żyje w specyficznie izolowanych dzielnicach wielkich miast kojarzonych powszechnie z biedą i marginalizacją społeczno-kulturową. Porozmawialiśmy o tym w pierwszym po wakacjach wydaniu audycji "Skarbiec nauki polskiej". 
Slumsy
SlumsyFoto: flocu / Shutterstock

Jak powstaje slums

Antropolog dr Magdalena Chułek z Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego prowadziła projekt badawczy w dwóch slaumsach Nairobi - w Kiberze i Korogocho. Doświadczenia tam zebrane stały się kanwą opublikowanej właśnie książki w serii Monografie FNP - "Jak wytwarzany jest slums?".

Wpływ szerszych globalnych zjawisk

Głównym celem tej pracy była odpowiedź na pytanie, jak funkcjonuje slums i co tworzy jego interpretacje. Autorka wskazuje, że powstanie takich charakterystycznych rejonów w dużych metropoliach warunkują szersze globalne zjawiska. Ten odgórny dyskurs zestawia z indywidualnymi doświadczeniami mieszkańców slumsów i przedstawia przyjęte przez nich rozmaite strategie egzystencji, od metod zarobkowania po lincze na złodziejach.


Posłuchaj
29:49 2023_09_20 21_29_45_Dwojka_Skarbiec_nauki_polskiej.mp3 Jak i dlaczego powstają slumsy? (Skarbiec nauki polskiej/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Skarbiec nauki polskiej

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Data emisji: 20.09.2023

Godzina emisji: 21.30

mo/pg

Czytaj także

Figura Antychrysta w starożytnych tekstach

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2023 22:00
W ubiegłym miesiącu na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów Programu "Start" Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. W tym roku o stypendia ubiegało się 660 kandydatów. Nagrodzono 100 młodych badaczy. W "Skarbcu nauki polskiej" rozmowa z jednym z nich. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

O historii psychologii i psychoanalizy

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2023 20:30
W audycji spotkaliśmy się ze stypendystką programu START 2023 - dr Agnieszką Sobolewską z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej doceniła dotychczasowy dorobek laureatki i przyznała jej jednorazowe stypendium w wysokości 38 tys. zł.
rozwiń zwiń