Tomasz Barański - archeologia i arabistyka

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2023 22:00
Tomasz Barański jest jednym ze 100 wyróżnionych w tym roku młodych badaczy, którym w ramach programu "Start" Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przyznała stypendia w wysokości 30 tys. zł.
Archeologia i arabistyka to specjalizacje Tomasza Barańskiego, bohatera tego wydania audycji Skarbiec nauki polskiej
Archeologia i arabistyka to specjalizacje Tomasza Barańskiego, bohatera tego wydania audycji "Skarbiec nauki polskiej"Foto: Gorodenkoff/Shutterstock

Tomasz Barański - dwa kierunki: archeologia i arabistyka

Tomasz Barański - pracownik Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW i doktorant warszawskiej uczelni - skończył dwa kierunki: archeologię i arabistykę. To pozwala mu zgłębiać przeszłość społeczeństw będących w różnym stopniu pod wpływem języka i kultury arabskiej oraz islamu.

Współpracował z polskimi misjami wykopaliskowymi, które badały wczesnomuzułmańskie stanowiska w Egipcie, Sudanie i Libanie.

Rekonstrukcja na podstawie arabskich przekazów i znalezisk archeologicznych

Jego ostatnia publikacja dotyczy mało znanego archipelagu o nazwie Dahlak. Ten skrawek lądu położony przy wybrzeżu Erytrei był w przeszłości ważnym ośrodkiem handlowym i strategicznym między Afryką a Półwyspem Arabskim. Jego historię i znaczenie mój gość zrekonstruował na podstawie oryginalnych arabskich przekazów i znalezisk archeologicznych.


Posłuchaj
29:38 2023_10_18 21_34_11_PR2_Skarbiec_nauki_polskiej.mp3 Rozmowa z Tomaszem Barańskim, laureatem programu "Start" Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (Skarbiec nauki polskiej/Dwójka) 

"Skarbiec nauki polskiej" to cykl spotkań z młodymi polskimi naukowcami reprezentującymi różnorodne dziedziny wiedzy: archeologię, językoznawstwo, historię sztuki. W jednej z poprzednich audycji spotkaliśmy się ze stypendystką programu START 2023 - dr Agnieszką Sobolewską z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Dr Agnieszka Sobolewska w swojej pracy naukowej zajmuje się historią psychologii i psychoanalizy oraz badaniem piśmiennictwa psychologów, neurologów i psychiatrów od końca XIX w. do wybuchu II wojny światowej.

***

Tytuł audycji: Skarbiec nauki polskiej

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Gość: Tomasz Barański (Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW)

Data emisji: 18.10.2023

Godz. emisji: 21.30

mo/pg

Czytaj także

O historii psychologii i psychoanalizy

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2023 20:30
W audycji spotkaliśmy się ze stypendystką programu START 2023 - dr Agnieszką Sobolewską z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej doceniła dotychczasowy dorobek laureatki i przyznała jej jednorazowe stypendium w wysokości 38 tys. zł.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak i dlaczego powstają slumsy?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2023 22:00
Dane szacunkowe ONZ wskazują, że obecnie ponad miliard ludzi na całym świecie zamieszkuje obszary zwane slumsami - czyli żyje w specyficznie izolowanych dzielnicach wielkich miast kojarzonych powszechnie z biedą i marginalizacją społeczno-kulturową. Porozmawialiśmy o tym w pierwszym po wakacjach wydaniu audycji "Skarbiec nauki polskiej". 
rozwiń zwiń