Co kryje walizka z rękopisami wielkiego Polaka?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2013 19:00
Od dziesięcioleci znajduje się w USA, dopiero teraz będzie można dokładnie zbadać jej zawartość. Drugiej walizki, ukrytej w jednej z warszawskich kamienic, nie odnaleziono do tej pory…
Audio
Co kryje walizka z rękopisami wielkiego Polaka?
Foto: Paul Lowry/Flickr, lic. CC

W 1944 roku żona Bolesława Leśmiana zapakowała do dwóch walizek papiery swojego zmarłego męża. Jedną, zawierającą najprawdopodobniej wszystkie opublikowane materiały poety, schowała w piwnicy domu przy ul. Racławickiej w Warszawie. Drugą, z rękopisami, wzięła ze sobą, gdy – wraz z córką – uciekły z ogarniętego wojną miasta.
Wojenna zawierucha zawiodła je aż do Argentyny. Trudne warunki życiowe zmusiły panią Leśmian do dramatycznej decyzji sprzedania rękopisów męża. Stało się to po bezskutecznych próbach znalezienia nabywcy wśród polskich instytucji kulturalnych, w drugiej połowie lat 60. Polski antykwariusz kupił walizkę, by parę lat później sprzedać ją Harry Ransom Center w Austin.
Bezcenne papiery trafiły do Amerykanów, którzy – powołując się na brak zgody spadkobierców Leśmiana – nie udostępniali tych materiałów badaczom. Teraz, gdy twórczość poety przeszła do domeny publicznej, jest okazja, by zajrzeć do tajemniczej walizki.

Bolesław
Bolesław Leśmian. Fot. Wikimmedia Commons, domena publiczna


- Jest bardzo niewiele rękopisów Leśmiana, dlatego ten zbiór jest tak cenny - mówił w Dwójce dr Dariusz Pachocki z Instytutu Filologii Polskiej KUL, jeden z laureatów ostatniej edycji programu "Kwerenda" Fundacji Na Rzecz Nauki Polskiej. W ramach tego programu Fundacja przyznaje granty na prowadzenie badań archiwalnych i bibliotecznych. Dr Pachocki otrzymał stypendium, by zrealizować projekt zatytułowany "Rękopisy Bolesława Leśmiana jako źródło do badań filologicznych".
Co znajduje się w amerykańskiej walizce Leśmiana? Czy jest szansa, by znaleźć tę ukrytą w warszawskiej kamienicy? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, którą z dr. Dariuszem Pachockim przeprowadziła w Dwójkowym "Skarbcu Nauki Polskiej" Katarzyna Kobylecka.

Czytaj także

Najlepszy sposób na podróże w czasie

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2012 08:08
Spojrzeć na krajobraz, układ dróg i drzew, jako na tajemniczy palimpsest, który odsłoni ukryty pod warstwami epok obraz przeszłości: imiona, twarze, zapomniane znaczenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Amerykański romans Tyrmanda

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2012 10:00
On lat 50, ona 23. On – Polak mający za sobą życie w znienawidzonym ustroju i oszałamiający sukces literata-skandalisty. Ona – zakochana w jego inteligencji, wiedzy i poczuciu humoru.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piwnica pełna skarbów

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2012 15:30
W "Notatniku Dwójki" wybraliśmy się w podziemia kamienicy przy Rynku Starego Miasta w Warszawie mieszczącej się pod numerem 2…
rozwiń zwiń