Polak odkrywa tajemnice starożytności w Libii

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2013 15:30
Młody naukowiec bada antyczne inskrypcje w Azji Mniejszej i w Afryce. Co ma do powiedzenia o najsłynniejszej inskrypcji greckiej w polskich zbiorach? Wyjaśnił dzięki niej tajemnicę Aten Afryki.
Audio
  • Paweł Nowakowski o tym co pisali starożytni Grecy w Libii
Rekonstrukcja posągu Ateny Parthenos
Rekonstrukcja posągu Ateny ParthenosFoto: wikipedia commons/użytkownik Dean Dixon

Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej przyznała niedawno coroczne stypendia Programu START dla młodych naukowców. Wśród wyróżnionych jest historyk - Paweł Nowakowski, doktorant Instytutu Archeologii UW, który już w czasie studiów poświęcił się epigrafice.
Jego największym osiągnięciem jest publikacja fragmentu inskrypcji przechowywanego w Muzeum Archeologicznym w Krakowie.
- To malutki fragmencik, mieszczący się w dłoni. Jest elementem najważniejszej inskrypcji dotyczącej miasta Cyrena leżącego w Libii. To była jedna z najważniejszych kolonii greckich, nazywana Atenami Afryki - opowiadał w Dwójce Nowakowski. Rozmawiała z nim Katarzyna Kobylecka.
Tekst dotyczy poselstwa wysłanego przez Cyrenę na Półwysep Grecki. Chodź zawierająca go tablica została odkryta, to jej część zaginęła po drugiej wojnie światowej. Paweł Nowakowski znalazł jej kawałek w Krakowie.
- Przez 50 lat przeleżał w magazynie. Nikt się nim nie interesował - opowiadał naukowiec w "Skarbcu Nauki Polskiej".
Teraz Nowakowski pisze prace doktorską na temat kultu świętych w inskrypcjach greckich z Azji Mniejszej. Celem badań jest m.in. analiza późnoantycznych i wczesnośredniowiecznych schematów rządzących produkcją epigraficzną.
Przestudiowany przez naukowca dotąd materiał źródłowy - ok. 300 tekstów - pozwala wnioskować o faktycznym istnieniu odrębności tychże wzorców od reguł kierujących procesem powstawania inskrypcji w epoce rzymskiej i klasycznej.
- W grocie Św. Pawła w Efezie, czy grocie Św. Szczepana na Tenos, na ścianach możemy znaleźć wiele tekstów pisanych przez pielgrzymów, którzy upamiętniali swój pobyt - opowiadał - W starożytności czytano na głos, w zasadzie nie istniało coś takiego, jak czytanie po cichu. Ci ludzie mieli nadzieję, że modlitwa za nich będzie powtarzana i że to zapewni im wieczne trwanie.

Zobacz więcej na temat: Grecja

Czytaj także

Pałac w Knossos – na jego odkrycie świat czekał setki lat

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2015 07:00
Kiedy stoimy na ruinach pałacu w Knossos, wracamy myślą do czasów legendarnego króla Minosa i do znanych z mitów greckich postaci: Minotaura, Dedala i Ariadny, której nić uratowała życie Tezeuszowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eleni: tęsknię za Grecją, cały czas mi towarzyszy

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2013 16:39
- Grecja jest blisko mnie. Nawet w tak śnieżny dzień – powiedziała w radiowej Jedynce piosenkarka Eleni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grecja i Macedonia. Ostra walka o Aleksandra Wielkiego

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 11:50
Czy Macedończycy wywodzą się od antycznych superwojowników, czy raczej mają więcej wspólnego ze Słownianami? O tym rozmawialiśmy w audycji "Słuchaj świata" w Dwójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grecja: coraz więcej samobójstw. Przyczyny? Kryzys

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 13:53
Liczba samobójstw w Grecji w 2011 roku wzrosła o 26 proc. w porównaniu z rokiem wcześniejszym; odnotowano 477 takich desperackich aktów. Wzrost ten przypisuje się powszechnie kryzysowi gospodarczemu - wynika zdanych biura statystycznego Elstat.
rozwiń zwiń