Grecja i Macedonia. Ostra walka o Aleksandra Wielkiego

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 11:50
Czy Macedończycy wywodzą się od antycznych superwojowników, czy raczej mają więcej wspólnego ze Słownianami? O tym rozmawialiśmy w audycji "Słuchaj świata" w Dwójce.
Audio
  • Aleksander Macedoński na pewno był z Macedonii? (Słuchaj Świata/Dwójka)
Grecja i Macedonia. Ostra walka o Aleksandra Wielkiego
Foto: wikipedia commons/użytkownik Stefan Schäfer, Lich

Aleksander Macedoński pewnie nie spodziewał się, że wplątany zostanie w międzynarodowe przepychanki. Grecy, którzy w swoim kraju mają prowincję o nazwie Macedonia, blokują w ONZ uznanie nazwy kraju Macedonia. Dlatego oficjalnie bałkańskie państwo wielkości województwa podlaskiego nazywa się na razie Former Yugoslav Republic of Macedonia, czyli FYROM.
Grecy uparcie mówią, że jadą do FYROM-u. Po przekroczeniu granicy czeka ich ze strony Macedończyków za to pewna złośliwość. Grecy jadą ogromną autostradą imienia Aleksandra Macedońskiego, lądują na lotnisku imienia Aleksandra Macedońskiego, w Skopje nie sposób się nie natknąć na gigantyczny pomnik wielkiego wojownika.
- Współczesna polityka pamięci ma przypominać, że Macedonia jest w jakiś sposób związana ze swoimi antycznymi przodkami. Fajnie jest mieć takiego przodka, twórcę wielkiego imperium, jak teraz się jest maleńkim państewkiem - opowiada w Dwójce antropolog z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Karolina Bielenin-Lenczowska.
W audycji rozmawialiśmy również ze specjalistką od bałkańskiego folkloru, dr Joanną Rękas z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Łączyliśmy się także z Łukaszem Fleischerowiczem, redaktorem portalu balkanistyka.org, który jest teraz w Skopje.

wikipedia
wikipedia commons/użytkownik Zé Valdi
Zobacz więcej na temat: Grecja macedonia
Czytaj także

Zwariowane bałkańskie wesele

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2011 10:07
Zespół "ČAČI VORBA" wystąpi w dziś w Studiu im. Witolda Lutosławskiego w ramach Festiwalu "Nowa Tradycja".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Na moich przyjaciół leciały bomby”

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 09:51
Mieszkający w Polsce Macedończycy musieli zmierzyć się nie tylko z tęsknotą za krajem, ale i z dramatycznymi doniesieniami wojennymi z ich ojczyzny. – Wiedziałam, że muszę zacząć działać – wspomina Emilia Kotewska-Avramceva.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nigel Kennedy tęskni za pospolitym życiem

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2013 22:00
Zmiana w najnowszym notowaniu listy "Przebojów Przyjaciół Radiowej Jedynki": Anna Maria Jopek spadła aż o sześć pozycji. Na szczycie po raz pierwszy The Kroke Band & Nigel Kennedy z utworem "Ajde Jano".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Macedonia jak województwo podlaskie

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2013 09:00
- Największą zaletą Macedończyków jest to, że są to ludzie o złotych sercach, którzy nie mają dużo, bo ich gospodarka leży i kwiczy, a chętnie się dzielą i pomagają - mówi Ola Kiljańska, pilot wycieczek, serbistka i kroatystka.
rozwiń zwiń