Skarby, pustynie i zniewalający urok Sudanu

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2015 13:30
Prof. Bogdan Żurawski od ponad 30 lat prowadzi prace badawcze na terenie Sudanu. W Dwójce opowiadał o trudach pracy na nubijskich wykopaliskach i pasji, jaką jest dla niego praca archeologa.
Audio
  • Prof. Bogdan Żurawski opowiada o pracy archeologa w Sudanie (Skarbiec Nauki Polskiej/Trójka)
Ruiny starożytnego miasta Meroe w Nubii, znajdujące się pomiędzy VI a V kataraktą na Nilu, 200 km na północny wschód od Chartumu, w północnej części dzisiejszego Sudanu
Ruiny starożytnego miasta Meroe w Nubii, znajdujące się pomiędzy VI a V kataraktą na Nilu, 200 km na północny wschód od Chartumu, w północnej części dzisiejszego SudanuFoto: Retlaw Snellac Photography/CC BY 2.0/Flickr

– W Sudanie jest malaria, są okropne choroby i burze piaskowe, ale zniewalający urok tego kraju powoduje, że wciąż tam wracamy. Sudan ma dzisiaj czarny PR i cierpią na tym przede wszystkim Sudańczycy, którzy są wyjątkowo gościnni – mówi profesor.

Gość audycji opowiadał o historii Nubii i wymagającym pustynnym klimacie, wyjaśniał, dlaczego Allah śmiał się, stwarzając Sudan, i dlaczego na nubijskiej pustyni łatwo jest utonąć. Mówił też, z jakich powodów kobiety są lepszymi archeologami niż mężczyźni…

***

Prof. Bogdan Żurawski jest laureatem programu Mistrz Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Celem programu jest wspieranie wybitnych naukowców, którzy łączą swoją pracę z kształceniem młodych badaczy. W tym roku, w 17. edycji nagrody, wyróżniono 7 uczonych z zakresu nauk humanistycznych.

***

Tytuł audycji: "Skarbiec Nauki Polskiej"  

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: prof. Bogdan Żurawski (archeolog z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN), Aneta Cedro i Mariusz Drzewiecki (archeolodzy, uczniowie prof. Bogdana Żurawskiego)  

Data emisji: 30.10.2015

Godzina emisji: 13:00

iwo/mc

Czytaj także

Nubiologia jest polską specjalnością

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2015 23:55
Nubia to historyczna kraina obejmująca tereny dzisiejszego południowego Egiptu i północnego Sudanu. Chrześcijaństwo dotarło na te tereny 400 lat przed chrztem Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkryliśmy nieznany fragment historii Gilgamesza

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2015 20:00
Archeolodzy odkryli dwadzieścia nieznanych dotąd wersów słynnego „Eposu o Gilgameszu”. Sumeryjski Gilgamesz to odpowiednik biblijnego Noego.
rozwiń zwiń