Cecilia Bartoli. Włoszka i przyjemności języka rosyjskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2014 18:00
– Ku mojemu zdumieniu okazało się, że istnieje muzyka barokowa w języku rosyjskim – powiedziała śpiewaczka, która wydała właśnie album "Sankt Petersburg".
Audio
  • Cecilia Bartoli. Włoszka, która śpiewa po rosyjsku (Płytomania/Dwójka)
Studiując repertuar barokowy Cecilia Bartoli odkryła, że w XVIII stuleciu spora grupa włoskich muzyków wyjechała do Rosji
Studiując repertuar barokowy Cecilia Bartoli odkryła, że w XVIII stuleciu spora grupa włoskich muzyków wyjechała do RosjiFoto: PAP/APA/HERBERT NEUBAUER

– Nigdy nie śpiewałam po rosyjsku i było to dla mnie prawdziwe wyzwanie: choć trochę nauczyć się śpiewać w języku, którego nie znałam – przyznała, dodając, że postanowiła zmierzyć się z tym zadaniem, gdy przypomniała sobie pewną rozmowę sprzed lat.

Śpiewaczka była wtedy razem z Mirellą Freni w Ameryce, gdzie artystki brały udział w nagraniu "Manon Lescaut". – Zapytałam wtedy: "Mirella, co robisz, by nauczyć się rosyjskiego? Śpiewasz przecież po rosyjsku, wykonujesz wiele ról". Odparła: "To trudne, ale nie niemożliwe. To język, którego brzmień nie odnajdziesz w języku włoskim, w spółgłoskach czy samogłoskach. Ale w dniu, w którym zaczniesz w nim śpiewać, będziesz miała z tego ogromną przyjemność" – wspominała Cecilia Bartoli.

– I ten dzień nastał – powiedziała. – Muszę przyznać, że Mirella miała rację. To trudne. Mam jednak nauczycielkę rosyjskiego, która jest także muzykiem. Ponoć robię postępy. I kto wie, może zacznę śpiewać całe role po rosyjsku – dodała.

Nowy album artystki nosi tytuł "Sankt Petersburg” i przedstawia nieznaną muzykę XVIII-wiecznych włoskich kompozytorów zatrudnianych przez rosyjskie caryce: Annę, Elżbietę i Katarzynę. Płytę w Dwójce zrecenzowała Ewa Obniska.

***

Tytuł audycji: Płytomania

Prowadzi: Jacek Hawryluk

Goście: Cecilia Bartoli, Ewa Obniska

Data emisji: 23.11.2014

Godzina emisji: 15.00

mc, iwo


Czytaj także

Marc-André Hamelin uwodzi Debbusym

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 14:55
- Na tej płycie Hamelin interpretuje Debbusy’ego w świeży dla siebie sposób - o nowej płycie kanadyjskiego pianisty opowiadał w Dwójce Kacper Miklaszewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Osobisty Brahms Pawła Kamasy

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2014 17:00
- Miałem przemożną chęć poszukania cudownej głębi tych utworów - o nowej płycie z późnymi kompozycjami Brahmsa mówił Paweł Kamasa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bach z serca, a nie z nut

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 15:00
– Mam wrażenie, że Pierre Hantaï nie tyle pracuje z partyturą, ile muzykę Bacha ma po prostu w sobie – mówiła Magdalena Łoś o nowej płycie klawesynisty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Władysław Kłosiewicz: muzyka Bacha nie daje zasnąć

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2014 14:00
- Jest to muzyka niezwykła, wspaniała, z czasem odkrywa się w niej coraz więcej zakamarków, tajemnic, przepięknych miejsc i problemów – mówił znakomity klawesynista Władysław Kłosiewicz.
rozwiń zwiń