"Ignacy Jan Paderewski był przerażony rozmiarem swojego sukcesu"

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 10:46
- Porównania z Michaelem Jacksonem czy innymi postaciami tego typu są tu całkowicie na miejscu. Ten sam rodzaj fascynacji tłumów, ten sam rodzaj audytorium, które przychodzi nie tylko dla sztuki, ale i z ciekawości i walczy o autograf, o pukiel włosów, o uściśnięcie ręki - mówiła dr Małgorzata Perkowska-Waszek, autorka publikacji "Paderewski i jego twórczość".
Audio
  • Ignacy Jan Paderewski. Wielki artysta, gorący patriota (Album polski/Dwójka)
Ignacy Jan Paderewski - kompozytor, pianista (fotografia portretowa)
Ignacy Jan Paderewski - kompozytor, pianista (fotografia portretowa)Foto: zbiór Narodowego Archiwum Cyfrowego

paderewski1200.jpg
Paderewski w świecie polityki

Sam pianista i kompozytor wcale nie był zachwycony takim zainteresowaniem ze strony publiczności. - W swoich pamiętnikach, po wielu, wielu latach, mówi o tym, że ten sukces przyszedł za wcześnie. Był przerażony rozmiarem tego, co go czeka - tłumaczy dr Małgorzata Perkowska-Waszek.

Badaczka opracowała listy Ignacego Jan Paderewski, które wkrótce zostaną wydane przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Więcej o tej publikacji, a także o karierze Paderewskiego i jego walce o Polskę w nagraniu audycji. Usłyszeć w niej można było m.in. ostatnie, dramatyczne przemówienie bohatera audycji, które wygłosił w Paryżu na początku 1940 roku.

***

Tytuł audycji: Album polski 

Prowadzi: Anna Skulska

Goście: dr Małgorzata Perkowska-Waszek, Henryk Sztompka, Zygmunt Latoszewski, prof. Marek Żebrowski, prof. Marian Marek Drozdowski, Justyna Szombara, Aleksander Laskowski

Data emisji: 25.06.2018

Godzina emisji: 22.30

pg/ac

Czytaj także

Paderewski w świecie polityki

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2017 17:08
W audycji przypomnimy dokonania Ignacego Jana Paderewskiego jako działacza niepodległościowego i męża stanu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ignacy Jan Paderewski – najsłynniejszy Polak i wielka gwiazda początków XX w.

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 10:57
- Obecnie nie zdajemy sobie sprawy, jak wielką gwiazdą był Paderewski. Kobiety marzyły o obięciu pukla jego włosów albo wyszywały sobie na pończochach fragmenty "Menueta", jego najsłynniejszego utworu. Jak się obecnie o tym czyta, na myśl przychodzą gwiazdy rocka albo pop - mówiła w Dwójce dr Magdalena Pinker, kuratorka wystawy "Paderewski".  
rozwiń zwiń