"Paderewski zarabiał jak Michael Jackson"

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2015 10:00
Krzesimir Dębski zapraszał na II Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego, który odbędzie się w dniach od 6 do 12 listopada w Warszawie.
Audio
  • Krzesimir Dębski zaprasza na II Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego (Poranek Dwójki)
Krzesimir Dębski
Krzesimir Dębski Foto: Grzegorz Śledź/PR2

- Nie do końca zdajemy sobie sprawę, jak wielkim artystą, celebrytą i mężem stanu był Paderewski - podkreślał nasz gość. - Przecież on sfinansował 100-tysięczną Armię Hallera. Wydał też majątek na pomoc charytatywną dla odrodzonej po I wojnie światowej Polski. A po Stanach Zjednoczonych podróżował prywatnym pociągiem ze służbą, fortepianami i papugami. Były miasta, które zbudowały linie kolejowe, żeby przyjąć Paderewskiego! - wymieniał Krzesimir Dębski.

W programie II Międzynarodowego Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego znajdą się koncerty symfoniczne, kameralne i jazzowe, wystawy, projekcje filmów oraz panele dyskusyjne. Krzesimir Dębski z przyjaciółmi przedstawi 9 listopada w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii program "Paderewski - Jazz - Inspiracje". W Dwójce podkreślił jednak, że więcej inspiracji czerpał z XIX-wiecznego salonu mieszczańskiego niż z mody na improwizowane przeróbki klasyki.

***

Prowadził: Marcin Pesta

Gość: Krzesimir Dębski (kompozytor, jazzman)

Data emisji: 6.11.2015

Godzina emisji: 8.35

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

mm/asz

Czytaj także

Muzyką porywał serca i dusze, ale oddał się polityce. Mąż stanu Paderewski

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 09:47
Jerzy Waldorff mówił o Ignacym Janie Paderewskim, że wygrał Polskę na fortepianie. - Przede wszystkim był on urodzonym dyplomatą - mówi Wiesław Dąbrowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O człowieku, który wygrał Polskę na fortepianie

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2015 11:00
Zbliża się II Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie. Przypomnijmy jego osiągnięcia jako męża stanu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ignacy Jan Paderewski - dobry duch polskiej niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2015 02:34
Między innymi dzięki niemu marzenie o Polsce po 123 latach zaborów stało się rzeczywistością. - Ignacy Jan Paderewski był jednym z współtwórców niepodległości - mówi historyk prof. Grzegorz Nowik.
rozwiń zwiń