X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Lwów był muzyczną stolicą Polski"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2018 10:10
- Na początku ubiegłego wieku Lwów miał bardzo wiele instytucji muzycznych, które działały bardzo aktywnie. Opera, towarzystwo muzyczne, filharmonia, wiele chórów i orkiestr. Miasto tętniło muzyką – mówił w Dwójce dr Michał Piekarski.
Audio
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

didur663.jpg
"Adam Didur osiągnął wszystko, co mógł osiągnąć śpiewak"

Gościem audycji "Album polski" był muzykolog, autor książki "Muzyka we Lwowie", z którym rozmawialiśmy o tym, jak działały we Lwowie, w okresie międzywojennym m.in Opera, Filharmonia, Galicyjskie Towarzystwo Muzyczne czy Lwowski Instytut Muzyczny. - Musimy pamiętać, że Lwów miał wówczas około 200 tysięcy mieszkańców, z których wielu oprócz uczestnictwa w koncertach uprawiało także domowe muzykowanie. Miasto miało tak naprawdę nadprodukcję muzyków, śpiewaków i kompozytorów - stwierdził dr Michał Piekarski.

Dlaczego Lwów uważano za muzyczną stolicę Polski? Gość audycji zwrócił uwagę, że miasto miało bardzo dużą reprezentację inteligencji, która była odbiorcą muzyki. – Przed I wojną światową Uniwersytet Jana Kazimierza był największą polskojęzyczną uczelnią i już to świadczy o randze Lwowa, który był również siedzibą około 50 konserwatoriów muzycznych. Do zainteresowania muzyką przyczyniała się także wielonarodowość miasta - zauważył muzykolog.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której przedwojenny Lwów wspominali prof. Anna Czekanowska (muzykolog), Stanisław Skrowaczewski (dyrygent), prof. Krystyna Moszumańska Nazar (kompozytorka), prof. Wacław Szybalski i Jerzy Janicki.

***

Tytuł audycji: Album polski 

Prowadzi: Anna Skulska

Gość: dr Michał Piekarski (muzykolog, autor książki "Muzyka we Lwowie")

Data emisji: 30.07.2018

Godzina emisji: 22.30

mko/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Michał Klauza: to był wyjątkowy sezon artystyczny

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2018 10:00
- Dla mnie najważniejsze jest to, że w poprzednim roku wykonaliśmy 37 utworów polskich kompozytorów, a w tym półroczu 18. Nie liczę tych, które zarejestrowaliśmy - mówił w Dwójce dyrektor Polskiej Orkiestry Radiowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Konieczny: kocham śpiewać Wagnera

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2018 13:56
- Bayreuth jest dla mnie, jako śpiewaka specjalizującego się w muzyce niemieckiej, miejscem szczególnym. Uwielbiam muzykę Wagnera i jest kilka partii, które wręcz kocham wykonywać – mówił w Dwójce znakomity śpiewak operowy.
rozwiń zwiń