W Szkocji mówiono o nim "Emil Zwycięzca". Historia Młynarskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2018 12:00
- W Polsce pojawiła się recenzja, że jako dyrygent jest pozbawiony słuchu muzycznego. W Szkocji wydano na jego cześć bankiet po wykonaniu V symfonii Beethovena - o słynnym przedwojennym muzyku opowiadała w Dwójce Elżbieta Szczepańska-Lange.
Audio
  • Emil Młynarski. Kompozytor zasłużony dla życia muzycznego Warszawy (Album polski/Dwójka)
Dyrygent Emil Młynarski na uroczystym przedstawieniu Halki Stanisława Moniuszki w Volksoper w Wiedniu (1926 r.)
Dyrygent Emil Młynarski na uroczystym przedstawieniu "Halki" Stanisława Moniuszki w Volksoper w Wiedniu (1926 r.)Foto: zbiory NAC

Emil Młynarski związany był z najważniejszymi instytucjami Warszawy - Filharmonią Warszawską, do której powstania się przyczynił, Operą i Konserwatorium. W czasach gdy Warszawa była pod zaborem rosyjskim, wykorzystał koniunkturę polityczną, jaka zapanowała po wstąpieniu na tron ostatniego cara Mikołaja II. Pojawiły się wówczas pewne swobody kulturalne. Emil Młynarski rozkręcił wówczas działalność sceny polskiej funkcjonującej w ramach stołecznej opery. - Przed nim nic się na niej nie działo. On zaczął wystawiać dzieła polskich kompozytorów, doprowadził m.in. do opracowania partytury "Halki", którą oczyścił z wielu tradycyjnych błędów - podkreśliła Elżbieta Szczepańska-Lange. 

W 1907 roku dyrygent wyjechał z Warszawy za granicę, by powrócić w glorii chwały tuż po odzyskaniu przez kraj niepodległości. W audycji mówiliśmy o jego działalności na rzecz promocji polskiej kultury, ale też o własnej twórczości Emila Młynarskiego. Skrzypek Piotr Pławner arcydziełem określił jego Koncert skrzypcowy d-moll.

***

Tytuł audycji: Album polski 

Prowadzi: Beata Stylińska

Data emisji: 24.08.2018

Godzina emisji: 22.30

bch/jp

Czytaj także

Polska Niepodległa w Polskim Radiu. "Aktualności i skarby z archiwum"

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2018 16:00
- Ta przestrzeń łączy zarówno to, co dzisiaj tworzymy w każdym z programów, jak i to, co znajdowało się w archiwum, a co wydobywamy na światło dzienne - podkreślała Małgorzata Zalewska, sekretarz Programu 2 Polskiego Radia, opowiadając o serwisie specjalnym Niepodlegla.polskieradio.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Waldorff: w latach 20. i 30. Warszawa była dziwnym miastem

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2018 13:04
- To było miasto, którym zachwycał się Artur Rubinstein. Zawsze mówił, że takich pięknych kobiet, tak eleganckich ekwipaży, tak świetnych restauracji, to on nigdzie nie widział. A jeździł przecież po całym świecie - mówił w archiwalnym nagraniu znany publicysta i krytyk muzyczny.
rozwiń zwiń