Tadeusz Szeligowski - prawnik, który wybrał muzykę

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2018 11:14
- Do 31. roku życia pracował w Prokuratorii Generalnej w Wilnie. Z tamtego czasu pochodzą jego pierwsze próby kompozytorskie, które przedstawiał Karolowi Szymanowskiemu. To właśnie Szymanowski powiedział mu, żeby porzucił karierę prawniczą i zajął sie muzyką - mówiła o bohaterze audycji Teresa Brodniewicz, krytyk muzyczny.
Audio
  • Tadeusz Szeligowski i jego dorobek (Album polski/Dwójka)
Tadeusz Szeligowski
Tadeusz SzeligowskiFoto: Archiwum NAC

artur rodziński 1200.jpg
Artur Rodziński - niedoszły pianista, charyzmatyczny dyrygent

Tadeusz Szeligowski (1896-1963) urodził się we Lwowie, tam ukończył Galicyjskie Konserwatorium, gdzie kształcił się w klasie Stanisława Niewiadomskiego. W Krakowie natomiast studiował prawo i muzykologię, a w Paryżu kompozycję u Nadi Boulanger i instrumentację u Paula Dukasa. Przez większość życia był związany jednak z Poznaniem.

- Przybył do tego miasta w 1931 roku. Przyczyną jego przyjazdu i objęcia tutaj stanowiska było zaproszenie z Państwowego Konserwatorium Poznańskiego. To była propozycja objęcia wykładów kompozycji, kontrapunktu, historii muzyki i form muzycznych - tłumaczyła Teresa Brodniewicz

Swojego pedagoga wspominali w audycji uczniowie: Bernadetta Matuszczak, Władysław Słowiński, Zbigniew Bargielski oraz przyjaciel – Zygmunt Mycielski.

Przypomnieliśmy także wypowiedzi Tadeusz Szeligowskiego, zachowane w Archiwum Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Album polski 

Prowadziła: Anna Skulska

Gość: Teresa Brodniewicz (krytyk muzyczny)

Data emisji: 24.10.2018

Godzina emisji: 22.00

pg/mko

Czytaj także

"Mycielski wyrastał w cieniu Szymanowskiego"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 22:00
- Wpływ Karola Szymanowskiego na twórczość pokolenia muzyków, którzy wyrastali w jego cieniu nie zawsze zaznaczał się w stylu muzycznym jaki uprawiali. Tak, jak w przypadku Mycielskiego chodziło raczej o postawę estetyczną – mówił w Dwójce Marcin Krajewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

György Ligeti - twórca osobny

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2018 12:00
Bohaterem "Bariery dźwięku" był jeden z czołowych twórców muzyki XX wieku.
rozwiń zwiń