Łukasz Borowicz: dyrygentura pojawiła się w moim życiu jako kontynuacja zbierania płyt

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2018 16:54
- Niektórych utworów, których chciałem posłuchać, nie można było dostać z racji tego, że nie były nagrane. W związku z tym postanowiłem coś z tym zrobić - żartował w Dwójce dyrygent Łukasz Borowicz.
Audio
  • Łukasz Borowicz o najważniejszych dla niego utworach, zbieraniu płyt, grze na skrzypach i powodach, dla których został dyrygentem (Po herbacie/Dwójka)
Łukasz Borowicz podczas próby przed nagraniem kolejnej części płyty z kompozycjami Mieczysława Karłowicza w Filharmonii Szczecińskiej
Łukasz Borowicz podczas próby przed nagraniem kolejnej części płyty z kompozycjami Mieczysława Karłowicza w Filharmonii SzczecińskiejFoto: Marcin Bielecki/PAP

Hubert_Rutkowski_1200.jpg
Hubert Rutkowski: polecam Skriabina osobom nieśmiałym

Choć nie pochodzi on z rodziny o tradycjach muzycznych, muzyką nasiąkał od najmłodszych lat. - W moim domu rodzinnym było jej pełno, tyle że brzmiała z nagrań. Od najwcześniejszych lat towarzyszył mi "Koncert skrzypcowy" Beethovena jako taki utwór, ktory w pewnym sensie stał się mottem mojego życia; co pewien czas wraca, co pewien czas mam szczęście tym utworem dyrygować, dosyć często tego utworu słucham - opowiadał Łukasz Borowicz.

Jak wspominał, w dzieciństwie w słuchaniu muzyki ważny był też dla niego aspekt technologiczny. - Jak u każdego chłopca występowała u mnie fascynacja sprzętem. Kabelki, głośniki - to wszystko było wtedy tak trudno dostępne. Pamietam jak mój tata cudem zalatwił wieżę Unitry. To było święto, nie tylko w naszym domu, ale w domach wszystkich znajomych, którzy przychodzili do nas, żeby zobaczyć ten sprzęt w akcji. W podstawówce spełniło się moje marzenie o posiadaniu walkmana. A że miałem daleko do szkoły, z Ursynowa najpierw na ulicę Miodową, a potem na Żoliborz, to bardzo dobrze wpłynęło na moją znajomość literatury muzycznej - tłumaczył gość Dwójki.

Zanim Łukasz Borowicz zaczął dyrygować, grał na skrzypcach. Czy brakuje mu tego instrumentu? Jakie inne utwory, poza wspomnianym "Koncertem skrzypcowym" Ludwiga van Beethovena, odgrywają szczególną rolę w jego życiu? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Po herbacie 

Prowadzi: Agata Kwiecińska

Gość: Łukasz Borowicz (dyrygent)

Data emisji: 21.04.2018

Godzina emisji: 17.00

pg/gs

Czytaj także

International Classical Music Awards. "NOSPR zapracowała na to wyróżnienie"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2018 12:00
6 kwietnia odbyła się w Katowicach - transmitowana przez radiową Dwójkę - gala International Classical Music Awards. Zapraszamy do wysłuchania rozmów z trzema laureatami tego prestiżowego muzycznego wyróżnienia.
rozwiń zwiń