Aleksander Dębicz: improwizacja nie jest darem niebios

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 10:00
- Można się jej nauczyć - przekonywał w Dwójce ceniony wirtuoz, kompozytor i improwizator, jeden z najzdolniejszych polskich pianistów młodego pokolenia.
Audio
  • Aleksander Dębicz o sztuce improwizacji (Poranek Dwójki)

Aleksander Dębicz opowiadał, że język improwizacji wynika z tego, na czym się dany muzyk wychował. - Jest nawet taka opinia, że jak chce się grać jak konkretny pianista, to trzeba grać rzeczy, które go ukształtowały - mówił gość "Porank Dwójki".

Pianista podkreślił, że zawsze starał się analizować co i jak grają jego ulubieni muzycy. Aleksander Dębicz dodał też, że ważne jest, by improwizacja opowiadała jakąś historię albo oddawała jakieś wrażenie sensualne, w innym wypadku będzie pusta.

Muzyk mówił o swoich doświadczeniach z improwizacją, w ramach których udało mu się powiązać barokową toccatę z elementami muzyki hip-hopowej. Gość audycji podzielił się swoimi przemyśleniami na temat współczesnej muzyki filmowej. Pianista wyjaśnił, dlaczego niektóre wybitne motywy muzyczne nie przebijają się do pamięci widzów serialu czy też filmu.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi:  Tomasz Obertyn

Gość: Aleksander Dębicz (pianista, kompozytor)

Data emisji: 4.08.2017

Godzina emisji: 8.10 

bch/mg

Czytaj także

Aleksander Dębicz. Zaczął od gry na maszynie do pisania

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2015 15:00
- Jako sześciolatek ukradłem kuzynce zabawkową maszynę i udawałem, że gram muzykę. Wtedy rodzice wysłali mnie na lekcje fortepianu - wspominał wirtuoz, kompozytor i improwizator Aleksander Dębicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mykietyn: boję się, że kulturę czeka rewolucja

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 09:30
- Słyszę, że sztuka ma być teraz "narodowa" i nie wiem, co to znaczy. Dla mnie bez znaczenia jest, czy Chopin był Polakiem czy Australijczykiem - komentował znakomity kompozytor zapowiedzi zmian w polskiej polityce kulturalnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"To był taki terrorysta". Włoski mistrz Lidii Grychtołówny

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 13:00
– Wszystko musiało być tak, jak on sobie wyobraża. Reżim był jak w wojsku – wspominała prof. Lidia Grychtołówna słynnego Artura Benedettiego Michelangelego.
rozwiń zwiń