Concerto Köln w Concertgebouw

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2014 13:00
Na retransmisję ze słynnej amsterdamskiej sali koncertowej zaprasza Marek Zwyrzykowski. W programie Bach i nie tylko...
Wielka sala Concertgebouw
Wielka sala ConcertgebouwFoto: www.bmz.amsterdam.nl (wikipedia)

Zespół Concerto Köln został założony w 1985 roku i szybko zyskał reputację jednej z najznakomitszych orkiestr wykonujących dawny repertuar w stylu i na instrumentach z epoki. Od samego początku działalności zespołu zarówno słuchacze, jak i krytycy entuzjastycznie oceniali energiczny styl gry i oparte na rzetelnych badaniach historycznych interpretacje, przedstawiane z niezwykłym temperamentem, który wkrótce stał się znakiem rozpoznawczym Concerto Köln, torując tej orkiestrze drogę do występów w najsłynniejszych salach koncertowych oraz na prestiżowych festiwalach muzycznych. Dzięki wielkim tournée koncertowym po Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Azji Południowo-Wschodniej, Japonii, Izraelu i większości krajów Europy, słuchacze na całym świecie poznali muzyczny przekaz zespołu i nazwę miasta Kolonii, z którego orkiestra pochodzi. Członków zespołu trafnie nazwano kiedyś "świniami truflowymi" - w nawiązaniu do konsekwentnych poszukiwań źródłowych, dzięki którym artyści odkryli piękną muzykę kompozytorów pozostających wcześniej w cieniu wielkich mistrzów i niestety zapomnianych przez historię.
Takich niespodzianek nie zabrakło także podczas styczniowego występu w Amsterdamie, gdzie zabrzmiały concerti grossi Evaristo Dall'Abaco (ucznia Torellego, czerpiącego przede wszystkim z dorobku Corellego) oraz Anglika Charlesa Avisona. Kręgosłup programu stanowiły jednak dwa spośród sześciu Koncertów Brandenburskich lipskiego kantora. Zapraszamy do "Filharmonii Dwójki".

Program:

Evaristo Felice Dall'Abaco Concerto a più instrumenti op. 5 nr 3

Jan Sebastian Bach III Koncert brandenburski D-dur (BWV 1050)

Charles Avison Concerto grosso op. 6 nr 6

Jan Sebastian Bach IV Koncert brandenburski G-dur (BWV 1049)

Wyk. Koncert Concerto Köln

(Amsterdam, Concertgebouw, 19.01.2014)

5 lutego (środa), godz. 19.30-21.30, wprowadzenie o 19.00

Czytaj także

Bach i Ewa, która uchroniła Pawła Huelle przed samobójstwem... (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2014 17:00
Do fascynacji talentem, osobowością i urodą Ewy Pobłockiej przyznali się w Dwójce Wojciech Michniewski, Paweł Szymański oraz Paweł Huelle. Jedna z najwybitniejszych polskich pianistek była gościem audycji "Five o'clock".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bachowskie partity pod palcami polskiej klawesynistki

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2013 13:25
Po raz pierwszy w Polsce opublikowano "Partity" BWV 825-830 Jana Sebastiana Bacha nagrane na klawesynie. W "Płytomani" recenzowaliśmy trzypłytowy album Małgorzaty Sarbak.
rozwiń zwiń