Otwarcie nowej siedziby NOSPR świętujemy z Wiedeńskimi Filharmonikami!

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 15:00
W piątek do Katowic zawita jeden z najlepszych zespołów symfonicznych świata. Koncert Wiedeńskich Filharmoników będziemy oczywiście transmitować w Dwójce.
Audio
  • Architekt Tomasz Konior oprowadza Ewę Niewiadomską po nowej siedzibie NOSPR, część 1 (Wybieram Dwójkę)
  • Architekt Tomasz Konior oprowadza Ewę Niewiadomską po nowej siedzibie NOSPR, część 2 (Wybieram Dwójkę)
  • Architekt Tomasz Konior oprowadza po nowej siedzibie NOSPR minister kultury Małgorzatę Omilanowską (Wybieram Dwójkę)
Wiedeńscy Filharmonicy w 1885 roku
Wiedeńscy Filharmonicy w 1885 rokuFoto: materiały promocyjne

Więcej o otwarciu nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia >>>

Nie można było chyba wyobrazić sobie lepszej inauguracji nowej instytucji NOSPR niż październikowy koncert Filharmoników Wiedeńskich, od lat będących w czołówce najwybitniejszych symfoników świata. Tym razem zespół zagra pod batutą Petera Schneidera, urodzonego w 1939 roku dyrygenta i kompozytora, który swoją działalność poświęcił przede wszystkim twórczości operowej. W swojej karierze pracował z zespołami orkiestrowymi Salzburga, Bremen czy Mannheim, odnotowując w 1995 roku debiut z Metropolitan Opera w Nowym Jorku. W sposób szczególny ceni muzykę Ryszarda Wagnera, od ponad trzydziestu lat kierując przedstawieniami jego dzieł  na deskach legendarnego Bayreuth.

Reportaż Piotra Wojciechowskiego o "dostrajaniu się" NOSPR do nowej siedziby >>>

Partię solową w Pieśniach biblijnych Dvořáka wykona Dagmar Pecková. Po ukończeniu Konserwatorium Muzycznego w Pradze, jej wokalna kariera rozwinęła się błyskawicznie – po angażu w drezdeńskiej Semperoper w krótkim czasie stała się solistką Berlin Staatsoper, odnosząc sukcesy na całym świecie. Pecková nie zapomina jednak o współpracy ze swoimi rodakami, pozostając w kontakcie z Czeską Filharmonią, z którą występowała podczas azjatyckiego tournee pod dyrekcją Jiříego Bělohlávka (Bělohlávek i Czescy Filharmonicy wystąpią w NOSPR podczas 19. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena). Pecková swobodnie porusza się w różnorodnym repertuarze, od Mozarta (rolą Cherubina debiutowała w słynnej londyńskiej Covent Garden) po wokalną twórczość Mahlera i Berio. Nie obca jest jej również interpretacja muzyki najnowszej – brała udział w premierowym wykonaniu doskonale przyjętej  przez krytykę opery L'amour de loin  fińskiej kompozytorki Kaiji Saariaho podczas Festiwalu w Salzburgu. W uznaniu dla swego talentu i zasług na polu rozwoju wokalistyki mezzosopranistka doczekała się własnej asteroidy – 18460 Pecková, odkrytej w 1995 roku.

Agnieszka Nowok

Na piątkową transmisję z Katowic zapraszają do "Filharmonii Dwójki" Małgorzata Pęcińska i Marcin Majchrowski.

A w przerwie Piotr Wojciechowski porozmawia z Peterem Schneiderem.

Minister kultury Małgorzata Omilanowska o nowej siedzibie NOSPR: oszlifowana bryła antracytu w szkatule wspominającej Nikiszowiec >>>

Program:

Krzysztof Penderecki Adagietto z Raju utraconego
Antonín Dvořák Pieśni biblijne op. 99
Josef Suk Symfonia Asrael op. 27
Wyk. Wiener Philharmoniker, dyr. Peter Schneider; Dagmar Pecková - mezzosopran

3 października (piątek), godz. 19.30-21.30, wprowadzenie o 19.00

***

Wybitny krytyk architektury Joseph Rykwert ocenia nową siedzibę NOSPR >>>

W "Filharmonii Dwójki" transmitować będziemy także kolejne koncerty Festiwalu Otwarcia:

- 4 października ci sami Wiedeńscy Filharmonicy przedstawią się jako mistrzowie kameralistyki;

- 5 października dzieła Pawła Szymańskiego i Leszka Możdżera zaprezentują Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO, Camerata Silesia, perkusiści NOSPR oraz słynny jazowy pianista.

materiały promocyjne/mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Witold Rowicki: pracę w Polskim Radiu zacząłem od wypisywania przepustek

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2014 08:00
- To dlatego, że dobrze znałem język rosyjski w mowie i w piśmie. To trwało niedługo, bo zostałem zabrany Katowic, w roli kierownika muzycznego tamtejszej rozgłośni - wspominał w archiwalnym nagraniu początek współpracy z Polskim Radiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa siedziba NOSPR. Podróż do serca muzyki

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 17:00
- Projekty sal koncertowych tworzą z reguły "obcy" architekci. Natomiast Tomasz Konior, będąc znany na całym świecie, pozostaje człowiekiem "stąd". Nie rezygnując z własnego stylu, zakorzenił więc ten budynek w krajobrazie Śląska - mówił o architekcie siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia jej dyrektor artystyczny, Alexander Liebreich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa Muzyka w nowej siedzibie NOSPR

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 14:00
Kolejna atrakcja Festiwalu Otwarcia to koncert inauguracyjny Śląskich Dni Muzyki Współczesnej. W czwartek, 30 października znakomita orkiestra pod batutą swego II dyrygenta Michała Klauzy wykona dzieła Andrzej Dziadka, Oscara Pradosa Sillero oraz Johna Adamsa.
rozwiń zwiń