X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wiedeńscy mistrzowie kameralistyki na Festiwalu Otwarcia NOSPR

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 17:20
W sobotę kolejne spotkanie z Wiedeńskimi Filharmonikami w Katowicach. Tym razem znakomici muzycy zaprezentują się jako kameraliści. Koncert będziemy oczywiście transmitować w Dwójce.
Audio
  • Architekt Tomasz Konior oprowadza Ewę Niewiadomską po nowej siedzibie NOSPR, część 1 (Wybieram Dwójkę)
  • Architekt Tomasz Konior oprowadza Ewę Niewiadomską po nowej siedzibie NOSPR, część 2 (Wybieram Dwójkę)
  • Architekt Tomasz Konior oprowadza Ewę Niewiadomską po nowej siedzibie NOSPR, część 3 (Poranek Dwójki)
  • Architekt Tomasz Konior oprowadza po nowej siedzibie NOSPR minister kultury Małgorzatę Omilanowską (Wybieram Dwójkę)
Wnętrze sali koncertowej w nowej siedzibie NOSPR
Wnętrze sali koncertowej w nowej siedzibie NOSPRFoto: Bartek Barczyk/NOSPR

Więcej o otwarciu nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia >>>

Jedną z nowych propozycji NOSPR stanowi cykl koncertów Recitale mistrzowskie. W ramach Festiwalu Otwarcia serię mistrzowskich wykonań zainaugurują wiedeńscy kameraliści – na „co dzień” aktywnie koncertujący soliści, odnoszący pedagogiczne sukcesy wykładowcy, ale nade wszystko – członkowie słynnej Filharmonii Wiedeńskiej (w przeprowadzonym sześć lat temu przez prestiżowe czasopismo muzyczne Gramophone rankingu najlepszych orkiestr symfonicznych świata, Wiener Philharmoniker znaleźli się w pierwszej trójce).

Reportaż Piotra Wojciechowskiego o "dostrajaniu się" NOSPR do nowej siedziby >>>

W repertuarze Wiedeńczyków znajdą się dzieła romantyka Franciszka Schuberta, ale również twórców raczej nieznanych szerokiemu gronu melomanów. Franz Anton Hoffmeister (1754-1812) jako autor utworów kameralnych cieszył się uznaniem osiemnastowiecznego środowiska kompozytorów – w tym Haydna i Mozarta, których był również wydawcą. Właśnie w tej roli został bardziej zapamiętany przez historię, zwłaszcza, gdy światowej klasy wydawnictwo muzyczno C.F. Peters stanowi kontynuację jednego z jego wydawniczych przedsięwzięć

Minister kultury Małgorzata Omilanowska o nowej siedzibie NOSPR: oszlifowana bryła antracytu w szkatule wspominającej Nikiszowiec >>>

Z kolei Stefan Bolesław Poradowski (1906-1967) był wieloletnim wykładowcą bydgoskiej i poznańskiej Akademii Muzycznej. Jako pedagog i twórca szeregu  podręczników z zakresu harmonii i kontrapunktu, wykształcił liczne grono cenionych w polskim środowisku artystycznym kompozytorów, wśród których znajdują się nazwiska takie jak  m.in. Andrzej Koszewski i Grażyna Pstrokońska-Nawratil.

Agnieszka Nowok

Na sobotnią transmisję z Katowic zapraszają do "Filharmonii Dwójki" Ewa Szczecińska i Klaudia Baranowska. W przerwie z Jurkiem Dybałem i innymi solistami porozmawia Piotr Wojciechowski.

Program:

Franz Anton Hoffmeister II Kwartet D-dur "Solowy" na kontrabas, skrzypce, altówkę i wiolonczelę

Stefan Bolesław Poradowski II Trio op. 30 na skrzypce, altówkę i kontrabas

Franz Schubert Oktet F-dur op. posth. 166 na klarnet, fagot, róg, kwartet smyczkowy i kontrabas D803

Wyk. Filharmonicy Wiedeńscy: Rainer Honeck, Erich Schagerl - skrzypce, Christian Frohn - altówka, Sebastian Bru - wiolonczela, Daniel Ottensamer - klarnet, Wolfgang Koblitz - fagot, Wolfgang Tomböck - róg, Jurek Dybał - kontrabas

4 października (sobota), godz. 19.30-22.30, wprowadzenie o 19.00
***
Wybitny krytyk architektury Joseph Rykwert ocenia nową siedzibę NOSPR >>>

W "Filharmonii Dwójki" transmitować będziemy także koncert 5 października, podczas którego dzieła Pawła Szymańskiego i Leszka Możdżera wykonają Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO, Camerata Silesia, perkusiści NOSPR oraz słynny jazowy pianista.

materiały promocyjne/mm/bch

Komentarze1
aby dodać komentarz
Jack1132014-10-04 19:40 Zgłoś
Witam, Chciałby spytać, DLACZEGO KONCERTY NIE SĄ TRANSMITOWANE W TVP? PO CO TVP KULTURA I DLA KOGO, JAK NIE MOŻEMY BRAĆ UDZIAŁU W TAKIEJ IMPREZIE? NIE MA NAWET TRANSMISJI W INTERNECIE? OBURZONY FAN MUZYKI.

Czytaj także

Witold Rowicki: pracę w Polskim Radiu zacząłem od wypisywania przepustek

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2014 08:00
- To dlatego, że dobrze znałem język rosyjski w mowie i w piśmie. To trwało niedługo, bo zostałem zabrany Katowic, w roli kierownika muzycznego tamtejszej rozgłośni - wspominał w archiwalnym nagraniu początek współpracy z Polskim Radiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa siedziba NOSPR. Podróż do serca muzyki

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 17:00
- Projekty sal koncertowych tworzą z reguły "obcy" architekci. Natomiast Tomasz Konior, będąc znany na całym świecie, pozostaje człowiekiem "stąd". Nie rezygnując z własnego stylu, zakorzenił więc ten budynek w krajobrazie Śląska - mówił o architekcie siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia jej dyrektor artystyczny, Alexander Liebreich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa Muzyka w nowej siedzibie NOSPR

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 14:00
Kolejna atrakcja Festiwalu Otwarcia to koncert inauguracyjny Śląskich Dni Muzyki Współczesnej. W czwartek, 30 października znakomita orkiestra pod batutą swego II dyrygenta Michała Klauzy wykona dzieła Andrzej Dziadka, Oscara Pradosa Sillero oraz Johna Adamsa.
rozwiń zwiń