REKLAMA

Max Emanuel Cencic: kastraci brzmieli jak starsze panie

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2014 18:30
– Byłoby raczej okropne, gdyby współczesny tenor śpiewał dokładnie tak jak Gigli czy Caruso – mówił kontratenor, który wystąpił na Festiwalu Actus Humanus.
Audio
  • Max Emanuel Cenčić: kastraci brzmieli jak starsze panie (Filharmonia Dwójki)
Max Emanuel Cenić występuje na scenach całego świata, zawsze entuzjastycznie przyjmowany i wielokrotnie nagradzany
Max Emanuel Cenčić występuje na scenach całego świata, zawsze entuzjastycznie przyjmowany i wielokrotnie nagradzanyFoto: Julian Laidig/mat. prasowe

Max Emanuel Cencic jest przeciwny imitowaniu dawnych śpiewaków. – Myślę, że każda epoka ma swój własny smak i własny sposób śpiewania. Chyba nikt nie byłby obecnie w stanie śpiewać "Toski" tak, jak robiono to w roku 1910. Byłoby to dla nas raczej okropne – stwierdził.

– Zresztą mamy nagrania kastratów z początku XX wieku – przypomniał artysta. – Niestety zrealizowano je, gdy ci śpiewacy byli dość wiekowi, mieli około 60 lat. To może dać pewne wyobrażenie, o tym, jak ta muzyka kiedyś brzmiała - jednak na nagraniach brzmią oni raczej jak starsze panie. Zresztą kiedy posłuchamy wielu nagrań sopranów z tamtych lat, zauważymy, że także brzmią dziwnie – dodał.

Max Emanuel Cencic uznawany jest przez krytyków za obdarzonego najwspanialszym głosem kontratenora naszych czasów. Ze śpiewaniem miał kontakt od dziecka. Pierwsze sześć lat życia spędził w tętniącym muzyką Zagrzebiu, potem dorastał w Wiedniu, gdzie zapoznawał się z repertuarem klasycznym. W tym kontekście zaskakujące jest jego wyznanie, że... nigdy nie chciał zostać śpiewakiem operowym.

***

Przygotowały: Magdalena Łoś i Klaudia Baranowska

Goście: Max Emanuel Cencic (kontratenor), Riccardo Minasi (dyrygent)

Data emisji: 14.12.2014
Godzina emisji:
21.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki".

***

Zapraszamy także do obejrzenia materiału filmowego z siódmego dnia Festiwalu Actus Humanus:

mc/bch

Czytaj także

Actus Humanus – Boże Narodzenie i weneccy kastraci

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2014 11:00
– Co roku staramy się wprowadzać słuchaczy w radosny czas Bożego Narodzenia, ale nie tylko – mówił Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny festiwalu Actus Humanus.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wrażenia po Vox Luminis

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2014 17:58
Dziś w "Wybieram Dwójkę" przedstawiliśmy relację ze środowego dnia na festiwalu Actus Humanus.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pokolenie Herreweghe" na Actus Humanus

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2014 17:00
- Do 18. roku życia nie znosiłem muzyki wokalnej - zdradził Lionel Meunier, szef znakomitego zespołu wokalnego Vox Luminis. Co się zdarzyło potem?
rozwiń zwiń