REKLAMA

Argentyński akordeon. Transmisja koncertu Chango Spasiuka

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2015 09:00
Koncert zespołu słynnego Chango Spasiuka, jednego z najważniejszych przedstawicieli nowej argentyńskiej muzyki folkowej.
Audio
  • Z argentyńskim muzykiem Chango Spasiukiem rozmawia Anna Szewczuk (Poranek Dwójki)
Chango Spasiuk
Chango SpasiukFoto: Henryk Kotowski, lic. CC, wikipedia

Podstawą twórczości Chango Spasiuka jest chamamé, tradycyjna muzyka jego ojczyzny, północno-argentyńskiego regionu Misiones. Wprowadził ją na światowe estrady, na których koncertuje intensywnie od roku 2001. Udało mu się przekształcić ludowy styl argentyński w wysoko rozwiniętą formę sztuki. Jest często porównywany ze swoim sławnym krajanem - Astorem Piazzollą, który niegdyś połączył tango z jazzem i elementami muzyki klasycznej.

Chango Spasiuk wspominał w "Poranku Dwójki" czasy swojej młodości, gdy uczył się muzyki od ojca i wujków, którzy grywali na weselach. - Trwały one czasem przez dwa dni i dwie noce, a grało się wciąż jedną melodię – mówił muzyk. – Chodzi o to, by być w zgodzie ze sobą, być szczęśliwym, by zachować ten stan ducha przysłuchując się jednemu utworowi – dodał.

Chango Spasiuk tłumaczył, że jego najnowsza płyta "Pynandi" ("Bosy") – nie oznacza jedynie, że jego dzieciństwo, podobnie jak większości rówieśników w Argentynie, było biedne, że jego rodziny nie było stać na to, by mu kupić buty, ale że żył w ciepłym kraju i z rozrzewnieniem wspomina czas swojej młodości, gdy mógł biegać boso.

***

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego (ul. Modzelewskiego 59, 00-977 Warszawa)

Chango Spasiuk z zespołem: Chango Spasiuk - akordeony; Marcos Villalba - instrumenty perkusyjne, gitara; Diego Arolfo - śpiew, gitara; Pablo Farhart - skrzypce

***

Na transmisję koncertu w "Filharmonii Dwójki" w  środę (11.03) w godzinach 19.00-21.30 zapraszają Anna Szewczuk i Piotr Kędziorek.

materiały promocyjne/pp/mc

Czytaj także

Chciał być jak Jan Tomaszewski. W końcu zakochał się w Piazzolli

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2014 12:00
- Uznawanie akordeonu za mało poważny instrument to nieporozumienie. W naszym repertuarze jest ponad 200 koncertów z orkiestrą! To więcej niż w przypadku niejednego bardziej "klasycznego" instrumentu - wyjaśniał w audycji "Five o'clock" Klaudiusz Baran. Zobacz wideo!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieokiełznane tango. Zatańcz nim minie karnawał

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2015 16:39
Zdaniem Marii Szabłowskiej dwoma najbardziej wyrazistymi tańcami świata są rock'n'roll i tango. Ale tylko to ostatnie sprawia, że burzy się krew.
rozwiń zwiń