"Mistrz i Małgorzata". Bułhakow w krwiobiegu kultury

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 22:00
- "Mistrz i Małgorzata" to jeden z himalajskich szczytów literatury - przekonuje pisarz Paweł Huelle. - Dopóki będzie istniała ziemia, ta powieść będzie miała w kolejnych pokoleniach swoich miłośników.
Audio
  • "Mistrz i Małgorzata" - na czym polega fenomen powieści Bułhakowa (Strefa literatury/Dwójka)
Okładka książki Mistrz i Małgorzata Michaiła Bułhakowa
Okładka książki "Mistrz i Małgorzata" Michaiła BułhakowaFoto: Mat. promocyjne

Dzieło Bułhakowa, choć pierwotnie zamknięte w ramy powieści, coraz częściej trafia na sceniczne deski. Uwiedziony powieścią Maciej Englert wystawił ją w 1987 roku. - W tamtych czasach "Mistrz i Małgorzata" to była książka, która pozwalała nam wrócić do normalności i zagospodarowywała przestrzeń myślenia przed zaśnięciem. Była ukojeniem i pomocą - tłumaczy reżyser.

W audycji Paweł Huelle wspomina, w jakich okolicznościach po raz pierwszy zetknął się z "Mistrzem i Małgorzatą" i dlaczego była to dla niego narkotyczna lektura, reżyser Andrzej Maria Marczewski wyjaśnia dlaczego po raz ósmy zdecydował się zaadaptować scenicznie tekst Bułhakowa, a pisarz Łukasz Orbitowski zdradza, dlaczego ta powieść spodoba się pokoleniu "ze smartfonami w dłoniach".

>>>Posłuchaj "Mistrza i Małgorzaty" w interpretacji Marka Kondrata<<<

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi: Anna Lisiecka

Goście: Margarita Rajewa Marianowicz (żona cenionego poety i dramaturga Antoniego Marianowicza), Andrzej Maria Marczewski (reżyser), Maciej Englert (reżyser), Paweł Huelle (pisarz), Łukasz Orbitowski (pisarz), Jan Bończa-Szabłowski (krytyk teatralny)

Data emisji: 17.04.2020

Godzina emisji: 22.00

kul/bch

Czytaj także

Nabokov nie cenił Sołżenicyna jako pisarza

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2015 22:00
Amerykańska dziennikarka Andrea Pitzer w wydanej niedawno "Ukrytej historii Vladimira Nabokova" zestawia autora "Lolity" z innym rosyjskim pisarzem Aleksandrem Sołżenicynem. Czy takie porównanie ma sens?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lato w Baden

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2015 12:00
Opowieść o rosyjskiej historii najnowszej to nieznane - i odkryte po latach - arcydzieło Leonida Cypkina, które przyniosło autorowi pośmiertną sławę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

50 x "Mistrz i Małgorzata". Czyta Marek Kondrat

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2015 14:00
Tajemnicza, nieszczęsna, piękna, śmieszna i tragiczna zarazem powieść Michaiła Bułhakowa była naszą lekturą w cyklu "Książka do słuchania".
rozwiń zwiń