Bryce Dressner. Symfonik z bitnicką tożsamością

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2015 16:00
- Twórczość takich ludzi Jackson Pollock i Jack Kerouac to moment, w którym tożsamość amerykańska się zasklepiła i wyznaczyła kierunek rozwoju późniejszej sztuki - mówił muzyk, którego kompozycje zabrzmiały na festiwalu Sacrum Profanum.
Audio
  • Bryce Dressner o swojej muzyce i występie na festiwalu Sacrum Profanum (Filharmonia Dwójki)
Kompozycje Dessnera określane bywają przez krytyków jako olśniewające i pełne serca (NPR) i żywiołowe (The New York Times)
Kompozycje Dessnera określane bywają przez krytyków jako "olśniewające i pełne serca" (NPR) i "żywiołowe" (The New York Times)Foto: Charlotte de Mezamat / mat. promocyjne Krakowskiego Biura Festiwalowego

Bryce Dessner to jeden z najbardziej wziętych kompozytorów swojego pokolenia, często tworzący utwory na zamówienie zespołów i instytucji z kręgu muzyki klasycznej. Jest znany głównie jako gitarzysta grupy The National, ale aktywnie udziela się też jako kurator, należąc do najbardziej kreatywnych postaci w dynamicznie rozwijającym się nurcie muzyki współczesnej. W rozmowie z Grzegorzem Dąbrowskim Dressner opowiadał, że ukształtowała go muzyka Steve'a Reicha: - To jemu zawdzięczam to, że gram na gitarze. Był moim mentorem - tłumaczył.

W hołdzie dla pioniera minimalizmu Dressner napisał utwór "Garcia Counterpoint". Kompozycja ta jest jednocześnie gloryfikacją Jerry'ego Garcii, gitarzysty psychodelicznej grupy Grateful Dead. Muzyk tłumaczył w Dwójce w jaki sposób powiązał w swoim dziele dwie ikoniczne dla amerykańskiej muzyki postaci.

***

Rozmawiał: Grzegorz Dąbrowski

Gość: Bryce Dressner (muzyk), Bartek Chaciński (dziennikarz)

Data emisji: 14.09.2015

Godzina emisji: 19.30

Materiał wyemitowano w "Filharmonii Dwójki".

bch/mc

Czytaj także

"Sacrum Profanum" 2015 na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2015 21:00
W niedzielę 13 września w Krakowie rusza 13. odsłona "Sacrum Profanum". Program 2 Polskiego Radia, patron festiwalu, zaprasza na transmisje koncertów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mistrzowie sceny alternatywnej. Rusza "Sacrum Profanum"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2015 19:00
W "Wybieram Dwójkę" zapraszaliśmy na rozpoczynający się 13 września w Krakowie jeden z najciekawszych festiwali muzycznych Europy.
rozwiń zwiń