Od Różyckiego do Francka. Transmisja koncertu POR!

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2016 15:44
W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego z Polską Orkiestrą Radiową zagra skrzypek Jakub Jakowicz.
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Grzegorz Śledź/PR2

W październiku będziemy śledzić zmagania młodych skrzypków walczących o zwycięstwo w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego, a już teraz usłyszymy I Koncert skrzypcowy patrona konkursu w wykonaniu Jakuba Jakowicza, który jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów, w tym Międzynarodowej Trybuny Młodych Wykonawców w Bratysławie, organizowanej pod auspicjami Europejskiej Unii Nadawców i Międzynarodowej Rady Muzyki UNESCO.


Posłuchaj
Marek PIjarowski PAP 1200.jpg
Marek Pijarowski: "Stańczyk" Różyckiego to szlagier

W programie koncertu znalazło się także Scherzo symfoniczne Stańczyk op. 1 Ludomira Różyckiego, kompozytora, dyrygena i pedagoga urodzonego 18 września 1883 r. w Warszawie, a zmarłego 1 stycznia 1953 r. w Katowicach. Dziś nieco zapomniany twórca wielu oper, baletów, poematów symfonicznych i utworów fortepianowych jest kojarzony przede wszystkim z baletem Pan TwardowskiJako kompozytor Różycki zadebiutował właśnie "Stańczykiem", wykonanym w lutym 1904 r. w Filharmonii Warszawskiej pod batutą Emila Młynarskiego.

>>>Kup bilet na koncert Polskiej Orkiestry Radiowej<<<

W drugiej części koncertu zabrzmi Symfonia d-moll Césara Francka. Dzieło ukończone w 1888 roku jest swoistym podsumowaniem twórczości kompozytora, którego za życia - jak i zresztą długo po śmierci - lepiej znano jako wirtuoza-organistę oraz autora wybitnych dzieł na organy. Cesar Franck bowiem przez znaczną część życia - od roku 1858 do śmierci w roku 1890 - pracował jako organista w paryskim kościele św. Klotyldy.

Program:

Ludomir Różycki Scherzo symfoniczne Stańczyk op. 1

Henryk Wieniawski Koncert skrzypcowy nr 1 fis-moll op. 14

César Franck Symfonia d-moll

Wykonawcy: Jakub Jakowicz (skrzypce), Polska Orkiestra Radiowa, Marek Pijarowski (dyrygent)

***

Na transmisję w "Filharmonii Dwójki"  w niedzielę (22.05) w godz. 19.00-21.30 zapraszają Marcin Majchrowski i Ewa Szczecińska.

mc

Czytaj także

Tomasz Daroch: wiolonczela rośnie w siłę

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2016 11:00
- Ten instrument nigdy nie miał tak wielkiej uwagi na świecie jak dzisiaj, na scenach często pojawia się jako instrument solowy - zauważał jeden z najzdolniejszych polskich wiolonczelistów młodego pokolenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antoni Wit i jego słabość do Katowic

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2016 11:00
- Kiedy mieszałem w Katowicach, zaprzyjaźniłem się z Wojtkiem Kilarem. Bywałem w jego domu i poprowadziłem wiele prawykonań jego utworów - opowiadał Antoni Wit przed niedzielnym koncertem Polskiej Orkiestry Radiowej, na którym zadyrygował po raz pierwszy "Uwerturą uroczystą" Kilara.
rozwiń zwiń