REKLAMA

Antoni Wit i jego słabość do Katowic

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2016 11:00
- Kiedy mieszałem w Katowicach, zaprzyjaźniłem się z Wojtkiem Kilarem. Bywałem w jego domu i poprowadziłem wiele prawykonań jego utworów - opowiadał Antoni Wit przed niedzielnym koncertem Polskiej Orkiestry Radiowej, na którym zadyrygował po raz pierwszy "Uwerturą uroczystą" Kilara.
Audio
Antoni Wit to jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów
Antoni Wit to jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentówFoto: Juliusz Multarzyński

- Wojtek cenił moje interpretacje. Mogę poszczycić się wieloma partyturami z jego dedykacją. Wśród nich cenię szczególnie "Krzesanego", którym dyrygowałem już 75 raz w 24 różnych krajach. Ten utwór zawsze budzi entuzjazm i zdziwienie, że tak może brzmieć muzyka współczesna - opowiadał wybitny dyrygent.

Z Kilarem połączyła Wita także słabość do Katowic. "Katowicom zawdzięczam całą swoją edukację." – mówił kompozytor komentując "Uwerturę uroczystą" - "Całe swoje życie, wszystko to, co najważniejsze. Tym utworem mogłem złożyć hołd miastu. Cieszę się, że miałem taką szansę".

Dyrygent przyznał z kolei, że choć wciąż czuje się krakowianinem, pracować woli w Katowicach. Dlaczego?

***

Rozmawiała: Anna Skulska

Gość: Antoni Wit

Data emisji: 3.04.2016

Godzina emisji: 19.40

Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki"

mm

Czytaj także

70. rocznica urodzin Antoniego Wita. Niezwykły autoportret

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 14:00
Między innymi o swoich mistrzach opowiadał w "Zapiskach ze współczesności" znakomity dyrygent, wieloletni dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, który kończy w piątek, 7 lutego, 70 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Kilar. Niedoszły zakonnik, który do końca opowiadał dowcipy

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2014 20:00
Skromność, ciepło, wrażliwość - te cechy Wojciecha Kilara wskazują wszyscy, którzy mieli okazję go spotkać i z nim współpracować. Jego pasją było życie. Przede wszystkim był człowiekiem, dopiero później kompozytorem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Kilar: wiele okazji w życiu zaprzepaściłem

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2015 14:15
- Jestem pracowity w pisaniu muzyki, ale już w jej propagowaniu bywam strasznie leniwy - mówił Wojciech Kilar w rozmowie, którą przypomnieliśmy w Dwójce w drugą rocznicę śmierci znakomitego kompozytora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antoni Wit i orkiestra w globalnej wiosce

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2016 12:00
- Kilkadziesiąt lat temu można było z nagrania rozpoznać czy słuchamy zespołu rosyjskiego, amerykańskiego, czy włoskiego. Dziś jest to niemożliwe - mówił wybitny dyrygent.
rozwiń zwiń