"Między kopalnią a sztuką". Agata Zubel w muzeum

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 14:18
– Chciałam muzycznie ożywić przestrzenie Muzeum Śląskiego, które są swego rodzaju zamrożoną historią – mówiła kompozytorka Agata Zubel, autorka instalacji muzycznej "Mother Lode I-III".
Audio
  • "Między kopalnią a sztuką". Agata Zubel w muzeum (Filharmonia Dwójki)
Agata Zubel
Agata ZubelFoto: Łukasz Rajchert

Instalacja, prezentowana w Muzeum Śląskim przez muzyków Orkiestry Muzyki Nowej, to wydarzenie towarzyszące Koncertom festiwalu Katowice Kultura Natura. "Mother lode" to określenie macierzystej żyły złoża węgla lub złota. Tytuł dzieła Agaty Zubel jest nieprzypadkowy - przestrzenie Muzeum Śląskiego to bowiem dawna kopalnia.

Agata Zubel opowiadała w Dwójce m.in. o tym, jak inspirowała się historią tego miejsca, o trzech utworach dedykowanych znajdującym się tam trzem częściom muzeum, a także o nietypowym doświadczaniu dźwięku, które umożliwia instalacja złożona z żywych ludzi.

***

Rozmawiała: Anna Musialik

Goście: Agata Zubel (kompozytorka), Szymon Bywalec (dyrektor artystyczny Orkiestry Muzyki Nowej), Anna Bywalec-Fojcik (koordynatorka wydarzenia "Mother Lode I-III" Agaty Zubel)

Data emisji: 16.05.2017

Godzina emisji: 20.07

Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki".

mc/bch

Czytaj także

Chór Polskiego Radia nagrał "Oresteję" Agaty Zubel

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 11:00
- Ten utwór przełamuje konwencje i stanowi dla chóru nie lada wyzwanie, nie tylko z powodu ćwierćtonowego zapisu - mówił o dramatooperze Agaty Zubel dyrygent Szymon Wyrzykowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katowice Kultura Natura. "To będzie muzyczne święto Ziemi"

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2017 11:10
- Co roku nadajemy naszemu festiwalowi motyw przewodni. W tym roku stawiamy na Ziemię, której wielowymiarowość będziemy ukazywać w różnych utworach – podkreśliła Joanna Wnuk-Nazarowa, opowiadając o katowickim wydarzeniu, który rozpoczyna się w piątek 12 maja.
rozwiń zwiń