NOSPR na żywo z festiwalu Katowice Kultura Natura

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 20:08
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyrekcją Alexandra Liebreicha wykona symfonie Beethovena i Zemlinsky'ego.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

"Więcej uczucia niż malarstwa" - tak brzmi uwaga, jaką umieścił w partyturze VI Symfonii "Pastoralnej" (1808) Ludwig van Beethoven (1770-1827). Zrozumiałe to zastrzeżenie, bo tytuły poszczególnych części (I. Pojawienie się przyjemnych uczuć po przybyciu na wieś, II. Scena nad strumieniem, III. Zabawa wieśniaków, IV. Burza, V. Pieśń pastuszka - radosne i dziękczynne odczucia po burzy) mogłyby sugerować bardziej naiwne odczytanie jej przesłania. Mimo, że już przed Beethovenem uprawiano gatunek symfonii programowej (m.in. Carl Ditters von Dittersdorf), dopiero "Pastoralna" stała się kamieniem milowym w historii muzyki, otwierając wielki rozdział programowości romantycznej (a także eksperymenty formalne: nikt nie napisał wcześniej symfonii pięcioczęściowej). A jednak jest ona z ducha oświeceniowa, a właściwie - sentymentalna, jakby z "Marzeń samotnego wędrowca" Rousseau poczęta. To hymn na część prostoty, natury i przyrodzonej dobroci.

***

W przerwie transmisji z dyrygentem Alexandrem Liebreichem rozmawiać będzie Monika Zając.

Program:

Ludwig van Beethoven VI Symfonia "Pastoralna"

Alexander von Zemlinsky Symfonia liryczna

wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Alexander Liebreich

***

Na transmisję w "Filharmonii Dwójki" w czwartek (18.05) w godz. 19.30-21.30 zaprasza Grzegorz Dąbrowski.

mat. pras. festiwalu Katowice Kultura Natura/mc/jsz

Czytaj także

Katowice Kultura Natura. "To będzie muzyczne święto Ziemi"

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2017 11:10
- Co roku nadajemy naszemu festiwalowi motyw przewodni. W tym roku stawiamy na Ziemię, której wielowymiarowość będziemy ukazywać w różnych utworach – podkreśliła Joanna Wnuk-Nazarowa, opowiadając o katowickim wydarzeniu, który rozpoczyna się w piątek 12 maja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Między kopalnią a sztuką". Agata Zubel w muzeum

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 14:18
– Chciałam muzycznie ożywić przestrzenie Muzeum Śląskiego, które są swego rodzaju zamrożoną historią – mówiła kompozytorka Agata Zubel, autorka instalacji muzycznej "Mother Lode I-III".
rozwiń zwiń