Sonia Prina: nasze zadanie to ożywić dawny repertuar

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2018 15:00
- Takie jest moje podejście do śpiewania tej muzyki. Wiem, jest ono dość szczególne. Wielu ludzi to lubi, część nie akceptuje, ale moim celem jest podkreślenie tego, co w tym repertuarze jest żywe, nasze współczesne - mówiła w Dwójce włoska śpiewaczka Sonia Prina.
Audio
  • Śpiewaczka Sonia Prina o programie koncertu, z którym wystąpiła razem z Berlińską Akademią Muzyki Dawnej na festiwalu Actus Humanus (Filharmonia Dwójki)
Sonia Prina podczas koncertu  Kościele św. Bartłomieja w Gdańsku
Sonia Prina podczas koncertu Kościele św. Bartłomieja w GdańskuFoto: Paweł Stelmach/mat. pras.

ah ok 1200.jpg
Festiwal Actus Humanus Resurrectio na antenie Dwójki

Artystka ta dysponuje głosem o niskim rejestrze i niezwykłej barwie. Jej kontralt przypomina alt męski, co doskonale pasuje do repertuaru barokowego, który z natury pełen jest dwoistości; to, co kobiece, przenika się z tym, co męskie, a profanum śmiało wkracza w sferę sacrum. W Wielki Czwartek (29.03) śpiewaczka wystąpiła z Berlińską Akademią Muzyki Dawnej na festiwalu Actus Humanus Resurrectio.

- Wykonujemy ten program wspólnie od stycznia. To fantastyczna orkiestra, uwielbiam pracować z Bernhardem Forckiem. Jest kapitalnym muzykiem. Znamy się od dawna. Ta

nutki 1200.jpg
Bernhard Forck: muzyka w NRD była przystanią wolności

orkiestra jest moim zdaniem niewiarygodnie współczesna, tak bym to określiła. Nie jestem przesadnie ortodoksyjna w sprawie wykonawstwa. Oczywiście, staram się wiedzieć jak najwięcej, ale sądzę, że teraz w 2018 roku, naszym zadaniem jest po prostu ożywienie dawnego repertuaru - podkreślała Sonia Prina.

Którą arię z utworu Antonio Vivaldiego "Longe Mala" artystka porównała do ostrego rocka? Co jeszcze znalazło się w programie koncertu, który odbył się Kościele św. Bartłomieja w Gdańsku? Kto był jego autorem: Sonia Prina czy dyrygent Bernhard Forck? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiała: Klaudia Baranowska

Gość: Sonia Prina (włoska śpiewaczka)

Data emisji: 29.03.2018

Godzina emisji: 20.45

Rozmowa została wyemitowana w audycji "Filharmonia Dwójki".

pg/bch

Czytaj także

"Bach pisał muzykę z myślą o obsadzie jednogłosowej"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2018 12:29
- Ale na rynku funkcjonuje wiele chórów, a w środowisku nie brakuje mało ambitnych dyrygentów, dla których praca z głosem solo jest zbyt wymagająca - mówił o twórczości lipskiego kantora Paul McCreesh, jeden z najsłynniejszych dyrygentów naszych czasów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bernhard Forck: muzyka w NRD była przystanią wolności

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2018 15:01
- Koledzy z Akademii Muzycznej i z orkiestry dziwili się nam. Uważali, że uprawiamy dziwną muzykę. Szybko jednak zyskaliśmy w Berlinie wierną publiczność, która przychodziła na każdy nasz koncert - mówił w Dwójce koncertmistrz Berlińskiej Akademii Muzyki Dawnej.
rozwiń zwiń