X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Royal String Quartet: lubimy przekraczać granice, ale nie tym razem

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2018 13:18
- Zwykle decydowaliśmy się na różne eksperymenty, próby, natomiast w tym roku, w związku z tym, że jest to jubileusz kwartetu, postanowiliśmy zagrać same ukochane koncerty. To, co już wcześniej było, co się sprawdziło, co bardzo zadziałało - mówił Michał Pepol, wiolonczelista Royal String Quartet, który w tym roku obchodzi 20-lecie swojej działalności.
Audio
  • Michał Pepol i Marcin Zdunik o wspólnym koncercie z okazji 20-lecia Royal String Quartet i zmarłym wiolonczeliście Dominiku Połońskim (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Koncert Royal String Quartet w Studiu Lutosławskiego. Od prawej Michał Pepol i Marcin Zdunik
Koncert Royal String Quartet w Studiu Lutosławskiego. Od prawej Michał Pepol i Marcin ZdunikFoto: Luka Łukasiak/materiały pras.

royal string quartet 663.jpg
"Five o’clock" - zobacz wideo z pierwszej audycji z udziałem Royal String Quartet

Kulminacyjnym punktem obchodów jubileuszu jest organizowany juz po raz 14. festiwal Kwartesencja (1 czerwca - 9 lipca). - W tym roku w programie znalazło się 8 koncertów, czyli znacznie więcej niż zwykle. Bardzo ciężko byłoby mi wskazać jeden albo nawet trzy ulubione, bo naprawdę wszystkie są ulubione - podkreślał Michał Pepol.

We wtorek (26.06) Royal String Quartet, wraz z wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem i altowiolistą Pawłem Czarnym, wystąpili w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Wykonali m.in. Sekstet smyczkowy op. 45 Erwina Schulhoffa.

- Ja w tym utworze słyszę bardzo wiele jakiegoś takiego powinowactwa z tym, co w swojej twórczości reprezentował sobą Paul Hindemith. Moim zdaniem muzyka Schulhoffa, przynajmniej w przypadku tego sekstetu, jest zbudowana w charakterystyczny sposób z takich segmentów. Podobnie konstruowal swoje utwory Hindemith i podobnie wydźwięk tej muzyki jest fatalistyczny - tłumaczył Marcin Zdunik.

W programie koncertu w Studiu Lutosławskiego znalazły się również Kwartet smyczkowy d-moll KV 421 Wolfganga Amadeusa Mozarta i Kwartet smyczkowy nr 8 Dmitrija Szostakowicza. Utwory te zabrzmiały w dniu pogrzebu wybitnego wiolonczelisty Dominika Połońskiego. - Jakimś bardzo dziwnym zbiegiem okoliczności tak to się złożyło. Myślę, że jest to najlepsze, co możemy zrobić w tym dniu, czyli zagrać dla niego - wyznał Michał Pepol.

Jak obaj muzycy wspominają zmarłego przyjaciela? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiała: Anna Skulska

Goście: Michał Pepol (wiolonczelista, Royal String Quartet), Marcin Zdunik (wiolonczelista)

Data emisji: 26.06.2018

Godzina emisji: 21.00

Rozmowa została wyemitowana w audycji Letni Festiwal Muzyczny.

pg/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kwartesencja i 20 lat Royal String Quartet. "Rutyna to obce słowo"

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2018 12:23
- Na pewno jest wiele rzeczy, których o sobie nie wiemy i które nam się przydarzą - podkreślał Michał Pepol, wiolonczelista słynnego polskiego kwartetu smyczkowego, który w tym roku obchodzi 20-lecie swojej działalności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Valentina Igoshina: mój sukces zaczął się w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 14:15
- To  był mój pierwszy konkurs, miałam 15 lat. Po raz pierwszy wyjechałam za granicę,  to był też mój pierwszy kontakt z wielkimi muzykami na Zachodzie W Bydgoszczy po prostu  się wszystko zaczęło – mówiła w Dwójce znakomita pianistka.
rozwiń zwiń