Muzyczne szkice Michała Urbaniaka na festiwalu Auksodrone

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2018 15:20
Koncert znakomitego skrzypka, który w Tychach zaprezentował swoje suity "Sketches of Poland" i "Sketches of Manhattan".
Michał Urbaniak
Michał UrbaniakFoto: Grzegorz Śledź/PR2

urbaniak michal 1200.jpg
Michał Urbaniak: od 60 lat jestem na trasie

"On ma sound. Niech mu już będzie, że biały, z takim brzmieniem może być nawet zielony i pierdzieć na czerwono" – taką recenzję wystawił mu kiedyś ponoć Miles Davis, angażując skrzypka z Polski do swojego zespołu. Granie z geniuszem jazzu to zapewne najbardziej spektakularny epizod artystycznej biografii Urbaniaka, ale tylko fragment jego bogatego dorobku. Tu nasiąknięty polską muzyką ludową jazz przechodzi w fusion, by za chwilę ustąpić miejsca hip-hopowi. Trudno nadążyć za niezliczonymi wspólnymi projektami i scenicznymi lub studyjnymi spotkaniami z gigantami muzyki (listę otwierają Herbie Hancock, Chick Corea i Quincy Jones), nie wspominając o całym katalogu muzyki filmowej. Wszystkie te światy spotykały się w suitach "Sketches of Poland" i "Sketches of Manhattan", które Michał Urbaniak zaprezentował z towarzyszeniem swojego zespołu UrbSymphony oraz orkiestry AUKSO.

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadzi: Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński

Data emisji: 7.10.2018

Godzina emisji: 19.00

materiały prasowe/bch/mko

Zobacz więcej na temat: Jazz Tychy Michał Urbaniak

Czytaj także

Zbigniew Namysłowski: zmuszają mnie do grania staroci!

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2015 10:30
–  Nie wracam do dawnych utworów, chyba że jestem zmuszony do tego, jak w przypadku "Kujaviak goes funky" – mówił jazzman, który zapraszał w Dwójce na Silesian Jazz Festival.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Urbaniak: to nie jest klasyczny album

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2018 14:49
- Z reguły płyty planuje się tak, że stanowią pewną całość, której słucha się od początku do końca. W tym przypadku jest inaczej - o albumie "Urbanator Days. Beats & Pieces" mówił w Dwójce znakomity jazzman Michał Urbaniak.
rozwiń zwiń