X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Adrian Varela: cieszy, że orkiestra przyciąga tylu młodych zdolnych

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2018 17:23
- Każdego roku coraz trudniej jest się tutaj dostać, ponieważ standardy nieustannie się podwyższają. Czasem zdarza się, że przyjmujemy osoby, które w ogóle nie wierzyły w to, że się zakwalifikują, a niekiedy ta sama osoba próbuje się dostać nawet kilka razy i dopiero po trzech latach jej się udaje - mówił w Dwójce dyrygent Polskiej Orkiestry Młodzieżowej.
Audio
  • Adrian Varela o Polskiej Orkiestrze Młodzieżowej (Filharmonia Dwójki)
  • Pianista Łukasz Chrzęszczyk o wspólnym występie z POM (Filharmonia Dwójki)
  • Rozmowa z członkami Polskiej Orkiestry Młodzieżowej (Filharmonia Dwójki)
Polska Orkiestra Młodzieżowa
Polska Orkiestra MłodzieżowaFoto: materiały prom.

W sobotę 10 listopada POM wystąpiła z koncertem w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. - Zawsze prezentujemy słuchaczom trzyczęściowy program. Pierwszy z nich to utwór samodzielnie skomponowany przez członków orkiestry, później - ważna pozycja zachodniego kanonu muzyki klasycznej, najczęściej symfonia. Graliśmy już Brahmsa, Dworzaka, Beethovena, tym razem padło na Mendelssohna. Wreszcie utwór z solistą – w tym roku, razem z Łukaszem Chrzęszczykim, wykonujemy Koncert fortepianowy d-moll Mozarta. Ten podział jest niezwykle istotny, bo każda z części programu wymaga innego rodzaju i dynamiki pracy. Te trzy elementy składają się na pełnowymiarowe doświadczenie orkiestrowe - tłumaczył Adrian Varela.

Jak podkreślał, w pracy z młodymi ludźmi ważne jest zaszczepienie w nich motywacji i utwierdzenie ich w przekonaniu, że potrafią dokonać wspaniałych rzeczy. - W naszej orkiestrze pracujemy z ludźmi, którzy na tym etapie edukacji są uczeni bardzo schematycznie, od których na co dzień po prostu się oczekuje, a nigdy nie pyta ich o zdanie. My zaś chcemy te dwie kwestie połączyć – chcemy, by mogli wyrażać swoje poglądy na dany temat, bo niestety w szkołach ich indywidualność jest często tłumiona. Myślę, że właśnie to odróżnia orkiestry młodzieżowe – tu artyści mają szansę podzielić się swoim zdaniem i spojrzeniem na muzykę z pozostałą częścią zespołu, a nawet wprowadzać w życie swoje kreatywne idee - przekonywał dyrygent.

Co Polska Orkiestra Młodzieżowa zyskuje dzięki występom w Studiu Lutosławskiego? O tym w nagraniu audycji, w której wypowiadali się również członkowie orkiestry oraz pianista Łukasz Chrzęszczyk.

***

Rozmawiała: Milena Gąsienica

Goście: Adrian Varela (dyrygent), Łukasz Chrzęszczyk (pianista), członkowie Polskiej Orkiestry Młodzieżowej

Data emisji: 10.11.2018

Godzina emisji: 20.30

Rozmowę wyemitowano w audycji "Filharmonia Dwójki".

pg


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ewa Bogusz-Moore nowym dyrektorem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2018 18:03
Ewa Bogusz-Moore będzie nowym dyrektorem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z siedzibą Katowicach. Na stanowisku zastąpi Joannę Wnuk-Nazarową, która pełniła tę funkcję od 2000 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Okrągły jubileusz The Cleveland Orchestra

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2018 15:43
Audycję "Duża Czarna" poświęciliśmy formacji, która świętuje stulecie istnienia.
rozwiń zwiń