"mUltimate Chopin". Wielkie dzieła na wyciągnięcie ręki

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2018 10:00
- Platforma cyfrowa rozwiązuje problemy, jakie napotykaliśmy przy redagowaniu dzieł Chopina. Liczba źródeł, w których jakiś jego utwór został przekazany, jest ogromna. To autografy, kopie, pierwsze wydania. Ich drukowana edycja wymusza pominięcie którejś z wersji, nasza platforma zawiera wszystkie – mówił w Dwójce prof. Paweł Kamiński.
Audio
  • Pierwsze takie miejsce w internecie poświęcone partyturom Chopina (Poranek Dwójki)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Projekt "mUltimate Chopin" został opracowany wspólnie przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina i Fundację Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina. To nowoczesna platforma internetowa poświęcona źródłom Chopinowskim, umożliwiająca przeglądanie, analizowanie i porównywanie zdigitalizowanych źródeł.

- Użytkownik ma możliwość dokładnego prześledzenia różnic w kolejnych wydaniach i całego procesu redakcyjnego. Każdy, kto korzysta z tego systemu może podjąć własne decyzje np. co do wyboru wariantów, ponieważ ma dostęp do wszystkich źródeł. Może obejrzeć fotokopię każdego z nich, a także jego transkrypcję - powiedział prof. Paweł Kamiński.

Platforma daje również dostęp do komentarzy redakcyjnych dotyczących kontrowersyjnych elementów danego fragmentu tekstu nutowego. - Wszystkie miejsca problematyczne są oznaczone i opatrzone komentarzami, które tłumaczą zagadnienia ogólne lub stwierdzają, czy dana wersja jest błędem, pomyłką lub przeoczeniem. Umożliwiają one ocenę wagi i roli poszczególnych źródeł w przekazie spuścizny Chopina - dodał gość audycji.

Baza jest regularnie powiększana. Które utwory Fryderyka Chopina już się w nie znalazły? Do kogo oprócz specjalistów, badaczy, studentów i pianistów skierowany jest serwis? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: prof. Paweł Kamiński (Narodowy Instytut Fryderyka Chopina)

Data emisji: 18.12.2018

Godzina emisji: 9.30

Materiał został wyemitowany w audycji  Poranek Dwójki.

mko/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Aleksander Laskowski: ten konkurs zmieni świat muzyki

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2018 09:00
- Jestem głęboko przekonany, że po tym wydarzeniu zmieni się myślenie o Chopinie, ale też pozycja Polski na mapie wykonawstwa historycznego - o I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych opowiadał w Dwójce jego rzecznik prasowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Książek laureatem nagrody Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2018 23:59
Nagroda za najlepsze wykonanie mazurków, ufundowana przez Polskie Radio dla pianisty rywalizującego w I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych trafiła do rąk Krzysztofa Książka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chopinowskie nagrania Ignacego Jana Paderewskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2018 12:22
Oprócz muzyki w wykonaniu jednego z ojców polskiej niepodległości słuchaliśmy też jego publicznej wypowiedzi ze stycznia 1941 roku.
rozwiń zwiń