X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Gabriel Chmura: Wajnberg nie jest Szostakowiczem numer dwa

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2019 11:00
- W twórczości Mieczysława Wajberga słychać wpływy Szostakowicza, ale on go nie naśladuje. Używa jego instrumentacji, lecz myślenie ma odmienne. V Symfonia, którą Wajnberg napisał w hołdzie Szostakowiczowi i jego IV Symfonii jest inna, autobiograficzna – mówił w Dwójce znakomity dyrygent.
Audio
  • Rozmowa z dyrygentem Gabrielem Chmurą (Filharmonia Dwójki)
Gabriel Chmura
Gabriel ChmuraFoto: PAP/Grzegorz Momot

Z Gabrielem Chmurą rozmawialiśmy w przerwie koncertu, który odbył się w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach dla uświetnienia 100. rocznicy urodzin Mieczysława Wajnberga. W programie znalazły się Opera Siergieja Prokofiewa Miłość do trzech pomarańczy (1921), II Koncert wiolonczelowy (1966) Dmitrija Szostakowicza oraz V Symfonia (1962) Mieczysława Wajnberga będąca odpowiedzią na skomponowaną w 1936 roku, wycofaną pod ostrzałem stalinowskiej nagonki i wykonaną po raz pierwszy w 1961 roku, IV Symfonię Szostakowicza.

Jak dramatyczne losy Mieczysława Wajnberga odcisnęły się na jego twórczości? Czy należy słuchać muzyki kompozytora przez pryzmat jego biografii? Jak wiele jeszcze zostało do odkrycia w jego kompozytorskim dorobku? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Rozmawiała: Monika Zając

Gość: Gabriel Chmura (dyrygent)

Data emisji: 5.04.2019

Godzina emisji: 20.30

Wywiad został wyemitowany w audycji Filharmonia Dwójki.

mko/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Louis Lortie: to jeden z najlepszych koncertów napisanych po II wojnie

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 15:00
Mowa o koncercie fortepianowym Witolda Lutosławskiego, który pianista wykonał na koncercie z NOSPR pod batutą Antoniego Wita w 25. rocznicę śmierci kompozytora.
rozwiń zwiń