X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Bastarda, pół-Księżyc i muzyczna celebracja adwentu

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2019 10:50
Na zaproszenie Radiowego Centrum Kultury Ludowej i pod hasłem "Poczekay!" muzycy z dwóch wspaniałych i uznanych polskich grup improwizatorów - Bastarda i Księżyc - zagrali w Studiu Polskiego Radia im. W. Szpilmana koncert z ich interpretacjami ludowych pieśni adwentowych.
Audio
  • Remigiusz Mazur-Hanaj i Michał Górczyński zapraszają na adwentowy koncert pieśni ludowych w wykonaniu Bastardy i pół-Księżyca (Poranek Dwójki)
Bastarda i członkowie zespołu Księżyc wspólnie sięgają do ludowych pieśni adwentowych.
Bastarda i członkowie zespołu Księżyc wspólnie sięgają do ludowych pieśni adwentowych.Foto: mat. pras.

Nie rozpaczaj: jeden z łotrów został zbawiony. Nie pozwalaj sobie: jeden z łotrów został potępiony.
Św. Augustyn

Oglądaj wideo

- Czas, w który wkraczamy późną jesienią, czas wzmożonego życia duchowego, potrwa aż do Wielkanocy. Tak było we wszystkich kulturach. Ten czas ma skierować wektor do wewnątrz, pobudzać refleksję duchową - mówił w "Poranku Dwójki" Remigiusz Mazur-Hanaj.

- Teraz wchodzimy w intensywny czas oczekiwania. Zima to czas, kiedy życie religijne ulegało wzmożeniu, ale także wzmagało się życie seksualne. Adwent to jest taki okres, w którym sacrum i profanum intensywnie się przenikają - mówił muzyk zespoły Księżyc. - Przychodzi taki czas w życiu człowieka, kiedy zdaje on sobie sprawę z tego, że 58 albo więcej razy dziennie sięga po smartfona do kieszeni. Na przykład pójście do lasu pomaga zdać sobie sprawę z takich rzeczy, zauważyć je - dodał klarnecista Bastardy Michał Górczyński.

Muzyczny punkt wyjścia stanowią melodie i pieśni zarejestrowane w kilku regionach wschodniej i centralnej Polski przez ks. Bolesława Bartkowskiego i Antoniego Zołę (archiwum KUL) oraz przez Remka Hanaja (archiwum In Crudo). Postanowili wsłuchać się w nie muzycy znani z zainteresowania zarówno muzyką tradycyjną – ludową oraz dawną, jak i muzyką współczesną – improwizacyjną, eksperymentalną: Paweł Szamburski i Mikołaj Górczyński (Cukunft, Mikołaj Trzaska Ircha Clarinet Quartet, Kwartludium), Tomasz Pokrzywinski (Arte Dei Suonatori, Academy of Ancient Music), Agata Harz, Katarzyna Smoluk-Moczydłowska i Remek Hanaj (Księżyc, Wędrowiec, Nagrania Terenowe Snów). Z poszukiwań tychże artystów wyłania się muzyczny obraz, w którym brzmią pory roku, opowieść nie tylko wynikająca z kontekstu teologicznego, ale też ilustrująca dźwiękowo atmosferę oczekiwania, refleksji, zamyślenia i zmieniającego się cyklu przyrody.

Koncert odbył się 14 grudnia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana w Warszawie. Wystąpili:

  • Paweł Szamburski - klarnet
  • Michał Górczyński - klarnet kontrabasowy
  • Tomasz Pokrzywiński - wiolonczela
  • Agata Harz - śpiew
  • Katarzyna Smoluk-Moczydłowska - śpiew
  • Remigiusz Mazur-Hanaj - lira korbowa, sound collage

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 15.12.2019

Godzina emisji: 18.00

at


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Naucz się muzyki z Warszawsko-Lubelską Orkiestrą Dętą

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 12:15
Muzyki wyjątkowo energicznej, będącej kontynuacją tradycji gry do tańca wiejskich orkiestr dętych z Lubelszczyzny i Roztocza. Muzycy WLOD odwiedzili "Źródła", aby zaprosić m.in. na warsztaty na Osiedlu Przyjaźń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Disco polo w przestrzeniach muzeum

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 09:00
W sobotnim "Poranku Dwójki"... "Disco Relaks" w Państwowym Muzeum Etnograficznym. Wystawa "Disco Relaks" opowiada o czasach przełomu, korzeniach muzyki chodnikowej i odrzuceniu jej przez część społeczeństwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ród Karpieli - zdobądź najnowszy album legend góralszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 09:10
"Ród Karpieli" to najnowsza część serii Muzyka Źródeł, z muzyką członków jednego z najznakomitszych rodów podhalańskich. Na uroczystą premierę płyty i koncert promocyjny zapraszał w audycji Sebastian Karpiel-Bułecka.
rozwiń zwiń