X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Łańcuch XVII. Szukanie nieznanych pokrewieństw

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 13:00
Na drugim koncercie festiwalu Łańcuch XVII, dotyczącym dialogu skrzypiec i orkiestry, wystąpiła Anna Maria Staśkiewicz. - Niesamowita różnorodność i duże wyzwanie dla solisty i orkiestry - oceniła repertuar koncertu.
Audio
  • Rozmowa z Anną Marią Staśkiewicz i Katarzyną Naliwajek z festiwalu Łańcuch XVII (Filharmonia Dwójki)
Anna Maria Staśkiewicz w Dwójce, 2017 r.
Anna Maria Staśkiewicz w Dwójce, 2017 r. Foto: Grzegorz Śledź/PR2

łańcuch XVII 1200.jpg
Festiwal Witolda Lutosławskiego "Łańcuch XVII"

W programie drugiego koncertu w ramach tegorocznego festiwalu znalazły się utwory:

  • Witold Lutosławski Mała suita na orkiestrę,
  • Sergiusz Prokofiew I Koncert skrzypcowy D-dur op. 19, i
  • Charles Ives A Set of Pieces for Theatre or Chamber Orchestra, Witold Lutosławski Łańcuch II – Dialog na skrzypce i orkiestrę.

Jako solistka z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy zagrała Anna Maria Staśkiewicz. - To rzeczywiście niecodzienne, że solista wykonuje w koncercie więcej niż jedną kompozycję - przyznała skrzypaczka, laureatka m.in. XIII Międzynarodowego Konkursu im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, w tym Nagrody Słuchaczy Programu Drugiego Polskiego Radia dla najlepszego uczestnika finałów.

W przerwie zaprezentowaliśmy rozmowę z solistką koncertu – Anną Marią Staśkiewicz oraz Katarzyną Naliwajek z Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego.

- I koncert Sergiusza Prokofiewa jest cudownym dziełem, pełnym bajkowości śpiewności. Momenty kantylenowe zderzają się z bardzo zróżnicowaną artykulacją, momentami ostrzejszymi, nawet groteskowymi - opisywała I Koncert skrzypcowy D-dur op. 19. - W Polsce nadal jest rzadko wykonywany, ma momenty romantyczne i słucha się go z przyjemnością, mimo że to muzyka XX-wieczna, współczesna, wymagająca. 

W audycji artystka podzieliła się spojrzeniem na szczegóły repertuary, metody pracy, rozumienie granych dzieł i rolę skrzypiec w nich. - Główna rolę odgrywają tu barwy oraz emocje. U Lutosławskiego wszystko jest bardzo ściśle opisane i muzyk musi się mocno kontrolować, ale mimo wszystko "Łańcuch" emanuje emocjami. Z kolei u Prokofiewa emocje wylewają się wręcz z każdej frazy. 

W audycji słuchaliśmy także o miejscu Charlesa Ivesa w repertuarze festiwalu. - Za życia niedoceniany, był wielki odkrywcą, modernistą, muzycznym prowokatorem. na festiwalu możemy usłyszeć jego mało znane utwory - opowiadała Katarzyną Naliwajek z Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego, nawiązując także do najważniejszej idei festiwalu. - Chodzi o szukanie nieoczywistych pokrewieństw, patrzenie, jak pewne utwory mogą z siebie wydobywać ukryte wątki i wzajemne inspiracje. Kluczowe są barwy. 

Festiwal Łańcuch XVII potrwa do 8 lutego br.

***

Rozmawiała: Beata Stylińska

Goście: Anna Maria Staśkiewicz (skrzypaczka), Katarzyną Naliwajek (Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego)

Data emisji: 26.01.2020

Godzina emisji: 18.00

Materiał wyemitowano w audycji Filharmonia Dwójki.

at/pg


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Muzyka i młodość Witolda Lutosławskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 18:12
W audycji "O wszystkim z kulturą" wysłuchaliśmy archiwalnych nagrań z udziałem jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku.
rozwiń zwiń