REKLAMA

Gabriel Chmura: NOSPR to wspaniała orkiestra

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2020 13:00
- Moim zdaniem ta orkiestra powinna być bardziej znana na świecie. Podczas jednego z moich pierwszych koncertów, kiedy byłem szefem NOSPR-u, były wielkie brawa. Potem podszedł do mnie dyrektor festiwalu i powiedział "wie pan, u nas było wiele orkiestr, ale pana grała lepiej". Nigdy tego nie zapomnę - opowiadał słynny dyrygent w Programie 2 Polskiego Radia.
Audio
  • Z dyrygentem Gabrielem Chmurą rozmawia Andrzej Sułek (Filharmonia Dwójki)
Sala NOSPR w Katowicach
Sala NOSPR w KatowicachFoto: shutterstock.com/Nahlik

W audycji "Filharmonia Dwójki" wysłuchaliśmy koncertu z Brucknerhaus w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod batutą Gabriela Chmury. Jak zaznaczył dyrygent, uwielbia muzykę Antona Brucknera.

- Pierwsze moje spotkanie z nim było w Izraelu, gdy byłem jeszcze studentem. Zubin Metha przyjechał po raz pierwszy i dyrygował I Koncert wiolonczelowy Dvoraka i IX Symfonię Brucknera. Zrobiło to na mnie ogromne wrażenie. Kiedy wróciłem do domu, zacząłem ją grać ze słuchu - wspominał Gabriel Chmura.

Maestro wyznał, że ma w swoim repertuarze prawie wszystkie symfonie austriackiego kompozytora. - Jedyna, której dotąd nie dyrygowałem, to VIII Symfonia, ale teraz zaczynam na nią patrzeć.

***

Program: Karol Szymanowski IV Symfonia "Koncertująca" op. 60; Hektor Berlioz Symfoniczna Fantastyczna op. 14;

wyk. Ewa Kupiec – fortepian, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Gabriel Chmura

(16.03.2005, Linz, Brucknerhaus)

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadził: Andrzej Sułek

Data emisji: 27.03.2020

Godzina emisji: 19.00

am

Czytaj także

Michał Klauza: Orkiestra to relacja. Trzeba dużo pracować razem

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2020 12:16
- Artyści, którzy na co dzień nie grają muzyki operowej wykonali ogromną pracę. My nie gramy oper. My to robimy na  jeden raz i ta jednorazowa praca została doceniona. W Polsce nie ma większej nagrody muzycznej niż Fryderyk - komentował w audycji "Cafe muza" fakt, że Orkiestrę Polskiego Radia w Warszawie oraz Chór Filharmonii Narodowej nagrodzono Fryderykiem w kategorii Muzyka Chóralna i Oratoryjna za album "Karol Szymanowski: Hagith".
rozwiń zwiń