Martyna Pastuszka: przejść od pruskiego do francuskiego grania nie jest łatwo

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 08:07
- Pamiętam oczy i uszy muzyków. To jego prowadzenie było jakby innym doborem wyobrażeń. On ma w sobie zwinność - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia o grze Juliana Chovina Martyna Pastuszka, która od roku 2012 jest pierwszym skrzypkiem i dyrektorem artystycznym założonej wraz z menedżerem Arturem Malke {oh!} Orkiestry Historycznej.
Audio
  • Rozmowa ze skrzypaczką Martyną Pastuszką (Filharmonia Dwójki)
{oh} Orkiestra Historyczna
{oh!} Orkiestra Historyczna Foto: Magdalena Hałas/materiały pras.

Pierwszy z koncertów prezentowanych w "Filharmonii Dwójki" 1 kwietnia br. poprowadził wybitny francuski muzyk. - Julien Chovin to skrzypek grający z niezwykłą lekkością, czarująco. Można powiedzieć, że cała natura francuska, zwiewność, ulotność, troszeczkę złośliwości, sarkazmu muzycznego, który w życiu codziennym Francji po prostu egzystuje, w jego grze się znajduje - opowiadała Martyna Pastuszka, dla której taka estetyka była nowością. - Wychodząc z naszej pruskiej tradycji grania, na własnej skórze doświadczyłam lekkości i ulotności francuskiego grania. Cały czas z nim grywam i poczytuję to sobie za zaszczyt - dodała.

Drugi koncert prowadzony był przez samą dyrektor artystyczną Orkiestry Historycznej. Usłyszeliśmy znakomitego klawesynistę, prof. Marka Toporowskiego, który pasją do muzyki dawnej zaraził Śląsk. - Jemu cała orkiestra zawdzięcza, że na Śląsku znalazło się tylu muzyków zainteresowanych muzyką dawną, tak że można było stworzyć orkiestrę - zaznaczyła skrzypaczka. - Marek Toporowski oddał kilkanaście lat Katowicom. Pracujemy teraz na identyfikację Katowic z muzyką dawną. To zawdzięczamy Makowi Toporowskiemu - przyznała.

W programie omawianych koncertów znalazły się:

Koncerty {oh!} Orkiestry Historycznej (NOSPR, Katowice, 5.02.2016, 11.03.2016). Wolfgang Amadeus Mozart Divertimento D-dur KV 136, Josef Myslivecek Sinfonia concertante A-dur op. 2 nr 4, wyk. {oh!} Orkiestra Historyczna, Julien Chauvin - prowadzenie

Carl Philipp Emanuel Bach Koncert h-moll na klawesyn, smyczki i b.c. Wq 30, H.440, Carl Philipp Emanuel Bach Symfonia h-moll na smyczki i b.c. Wq 182, H.661, wyk. Marek Toporowski - klawesyn, {oh!} Orkiestra Historyczna, Martyna Pastuszka - prowadzenie

Na rozmowę zaprosiła Joanna Grotkowska.

uk/am

Czytaj także

Sirkka-Liisa Kaakinen-Pilch: futerał na skrzypce to świetne sanki

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2020 16:57
- Kiedy byłam w III klasie w mojej szkole utworzono klasę muzyczną. Dzięki wsparciu funduszy miejskich zakupiono 27 par skrzypiec i wszyscy zaczęli naukę gry. Podobało mi się. Zwłaszcza futerał na skrzypce. Był zbudowany z wytrzymałego tworzywa – z włókna szklanego, a że szkoła była położona na stromym pagórku, zimą służył mi za sanki. Kiedy moja mama zobaczyła później ten futerał, nie była zadowolona - mówiła mieszkająca w Polsce fińska skrzypaczka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koncerty Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 13:23
Zapraszamy Państwa do zapoznania się z planami najbliższych koncertów Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie, które będą transmitowane (lub retransmitowane) na antenie Programu 2 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń