Aureliusz Goliński o romantyzmie Richtera

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 21:13
- Ta muzyka de facto jest romantyczna, ale żeby to dostrzec musimy dużo o niej wiedzieć, potrzebujemy z nią eksperymentować, ażeby dostrzec jej wielowymiarowość - mówił o koncercie zagranym 13 września 2018 na Festiwalu "Muzyka Dawna - Persona Grata. Szkiełkiem i Okiem" Aureliusz Goliński, skrzypek i lider zespołu Arte dei Suonatori.
Audio
  • Rozmowa ze skrzypkiem Aureliuszem Golińskim (Filharmonia Dwójki)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock/Refat

Festiwal "Muzyka Dawna - Persona Grata" to największy w Polsce cykl koncertowy poświęcony muzyce XVII i XVIII wieku. - Koncert powstał ze względu na nasze umiłowanie tej właśnie epoki, w której barok wchodzi bardzo intensywnie w wiek Oświecenia - tłumaczył muzyk. 

- Ten dobór repertuaru był właśnie pomysłem, żeby pokazać utwory, które nie są znane, są zupełnie nieoczywiste, a jednocześnie wymagają od muzyków pokazania ich niebagatelnej jakości. - Jednocześnie, organizatorzy przewrotnie w tytule nawiązali do mickiewiczowskiego szkiełka i oka. - Zastosowaliśmy ten tytuł "Szkiełkiem i okiem", jakby w opozycji do tego, co Mickiewicz tymi słowami chciał wyrazić. Chcieliśmy pokazać, że nam, muzykom dzisiejszych czasów jest potrzebne szkiełko i oko do tego, żeby zrozumieć muzykę tamtych czasów, muzykę XVIII wieku, żeby ją czuć i rozumieć jej romantyzm - opowiadał skrzypek.

Z perspektywy dzisiejszego muzykologa czy nawet melomana XVIII wiek nie jest okresem popularnym. - Wiedzieliśmy, że tam jest ogromna wartość, natomiast wcale nam nie jest łatwo wydobyć ją z tej muzyki - zaznaczył  Aureliusz Goliński.

Historia muzyki prowokuje klasyfikacje, tymczasem jest to okres, kiedy style się mieszają. - Jak Państwo będą słuchać tej Symfonii, to trudno nie skojarzyć brzmienia, faktury, sposobu tworzenia gestu muzycznego z symfoniami na smyczki Antonio Vivaldiego. Te style się szalenie przenikały w Europie - wyjaśniał lider zespołu Arte dei Suonatori.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadzi: Marcin Majchrowski

Gość: Aureliusz Goliński (skrzypek, lider zespołu Arte dei Suonatori)

Data emisji: 22.04.2020

Godzina emisji: 19.30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mantua. Miasto madrygałów Monteverdiego

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 13:40
- Monteverdi przyjechał do Mantui w 1590 roku jako młody wiolista i kompozytor. Dopiero z biegiem lat stał się słynnym śpiewakiem i organistą. Wszystko dzięki temu, że znalazł się w Mantui, mekce włoskiej kultury renesansu – tak o początkach kariery słynnego twórcy madrygałów opowiadała muzykolog Ewa Obniska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Smutny książę. Madrygały i zbrodnie Carla Gesualda

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2017 15:00
– Myślę, że zaciążyło nad nim wydarzenie z młodości. Na pewno nie był normalny – mówiła muzykolog Ewa Obniska w rozmowie o twórczości i tragicznej biografii Carla Gesualda z Venosy.
rozwiń zwiń