Michał Pepol: zawsze lubiliśmy grać rzeczy, które są mocne

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 21:15
- Byliśmy zaszokowani, jak bardzo emocjonalna i ekspresyjna jest ta muzyka, a takie granie zawsze najbardziej nas interesowało – wspominał Michał Pepol z Royal String Quartet spotkanie z twórczością Jamesa MacMillana.
Audio
  • Rozmowa z Michałem Pepolem z Royal String Quartet (Filharmonia Dwójki)
Michał Pepol
Michał PepolFoto: Polskie Radio

shutterstock_płyta1200.jpg
Michał Pepol poleca ulubione nagrania

- Muzyka Jamesa MacMillana jest bardzo mocna – podkreślał gość Dwójki. Jak przypominał, Royal String Quartet w 2017 roku po nagraniu w brytyjskiej wytwórni Hyperion Records czterech płyt z polskimi kwartetami nagrał właśnie komplet kwartetów Jamesa MacMillana.

Okazją do przywołania MacMillana, "katolickiego teologa, socjalistę i poszukiwacza czarnych dziur w angielsko-szkockiej historii", była retransmisja koncertu z 13. Festiwalu Kwartesencja. W programie znalazł się właśnie Kwartet smyczkowy nr 3 Jamesa MacMillana.

Najlepsze koncerty oraz rozmowy z polskimi dyrygentami i solistami w "Filharmonii Dwójki">>>

W rozmowie z Michałem Pepolem nie mogło zabrakło nawiązań do obecnej, uwarunkowanej pandemią, sytuacji, która wpływa na organizację tegorocznej Kwartesencji.

– Już wiadomo, że 30 maja festiwal nie zacznie się. Najnowsza koncepcja jest taka, by festiwal rozbić: zaczniemy jednym koncertem w czerwcu, potem będą kolejne jesienią. Ale tak naprawdę nie wiadomo, co się wydarzy – przyznał muzyk. Jak zdradził, są plany, by ów czerwcowy koncert odbył się bez udziału publiczności na żywo. W koncercie będzie można wziąć udział dzięki internetowej transmisji. – Może z powodu tej pandemii kultura dotrze lepiej do ludzi? Ci, którzy nigdy na Kwartesencję przyjechać by nie mogli, w tym roku ją zobaczą – mówił Michał Pepol. Jak zaznaczył jednak, "tak naprawdę nic nie jest pewne, co się wydarzy".

Royal String Quartet jest wierny radiowemu Studiu Koncertowemu im. W. Lutosławskiego, w którym realizuje kolejne edycje swojego festiwalu Kwartesencja. Kwartet ma zwyczaj zapraszać do wspólnego muzykowania na festiwalu wybitne postaci świata muzyki. Wśród artystów, z którymi tworzyli niezapomniane wydarzenia znaleźli się m.in. Andrzej Bauer, Katarzyna Budnik-Gałązka, Urszula Kryger, Barbara Kinga Majewska, Angela Hewitt, czy Antoine Tamestit, ale także goście z pozornie odległych muzycznych światów – Stanisława Celińska, Kayah, DJ Lenar, Kapela Ze Wsi Warszawa.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, w której również m.in. o utalentowanym klarneciście Andrzeju Cieplińskim.

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadzi: Joanna Grotkowska

Gość: Michał Pepol (wiolonczelista, Royal String Quartet) 

Data emisji: 11.05.2020

Data emisji: 19.30

Czytaj także

Marcin Świątkiewicz: przełom XVI i XVII wieku jest najciekawszy

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 20:15
- To był jeden z najbardziej interesujących momentów w historii kultury, a na pewno w historii muzyki. I przy okazji jeden z moich ulubionych okresów - opowiadał polski kompozytor, klawesynista i pedagog w Programie 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agnieszka Duczmal: do Mendelssohna miałam bardzo serdeczny stosunek

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 21:14
- W latach 90. nagraliśmy z orkiestrą wszystkie 12 symfonii smyczkowych Mendelssohna. Uważałam, że jest to cenne dla orkiestry i dla mnie, ponieważ było to scalanie brzmienia zespołu i wyrównywanie techniki między młodymi ludźmi - opowiadała znakomita polska dyrygentka, założycielka orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus.
rozwiń zwiń
Czytaj także

José Maria Florêncio: NOSPR jest dla mnie zespołem wymarzonym

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 21:16
- NOSPR jest zespołem o ogromnych możliwościach muzycznych i technicznych. Każde nasze spotkanie traktuję jako wielki przywilej artystyczny - mówił o współpracy z muzykami Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia maestro José Maria Florêncio.
rozwiń zwiń