Agnieszka Duczmal: do Mendelssohna miałam bardzo serdeczny stosunek

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 21:14
- W latach 90. nagraliśmy z orkiestrą wszystkie 12 symfonii smyczkowych Mendelssohna. Uważałam, że jest to cenne dla orkiestry i dla mnie, ponieważ było to scalanie brzmienia zespołu i wyrównywanie techniki między młodymi ludźmi - opowiadała znakomita polska dyrygentka, założycielka orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus.
Audio
  • Agnieszka Duczmal o muzyce Felixa Mendelssohna (Filharmonia Dwójki)
Agnieszka Duczmal
Agnieszka DuczmalFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Agnieszka Duczmal opowiadała m.in. o koncercie z 2009 roku, kiedy Orkiestra Kameralna PR Amadeus, pod batutą maestry, wykonała utwory Felixa Mendelssohna i Camille'a Saint-Saënsa. - Uznałam, że skoro symfonie Mendelssohna są tak rzadko wykonywane na estradach koncertowych, warto przypomnieć jedną z nich. I wybrałam tę, do której miałam największą słabość - mówiła dyrygentka o Symfonii h-moll na smyczki. - To chyba najkrótsza z symfonii, ale jest zwarta i ma swój bardzo głęboki wyraz. 

Dyrygentka podkreśliła też, że wszystkie utwory Mandelsona i Saint-Saënsa, które zabrzmiały na koncercie w 2009 roku, zostały napisane w skali minorowej. - Wydawało się więc, że koncert będzie smutny, jednak mimo tonacji moll wcale taki nie był - mówiła.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadził: Grzegorz Dąbrowski

Gość: Agnieszka Duczmal (dyrygentka, założycielka orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus)

Data emisji: 7.05.2020

Godzina emisji: 19.30

Czytaj także

"Poczułam się zmęczona pokazywaniem twarzy". Malarstwo Ewy Juszkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2015 11:00
- Portretem interesowałam się od zawsze. W pewnym momencie jednak zaczęłam szukać sposobów na przełamanie schematów przedstawiania twarzy – mówiła laureatka tegorocznego Kompasu Młodej Sztuki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gil Shaham: po zakończeniu izolacji chciałbym zagrać Brahmsa

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2020 18:36
- Jest to utwór mówiący o przyjaźni i braterstwie. To bardzo osobista kompozycja – podkreślał znakomity skrzypek, opowiadając w Dwójce o Koncercie skrzypcowym D-dur op. 77 Johannesa Brahmsa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Maksymiuk: II Symfonia Beethovena, lubię takie wyzwania

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 22:11
- Ta symfonia bardzo wiele wymaga i od dyrygenta, i od orkiestry – opowiadał w Dwójce Jerzy Maksymiuk o II Symfonii D-dur op. 36 Ludwiga van Beethovena.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marcin Świątkiewicz: przełom XVI i XVII wieku jest najciekawszy

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 20:15
- To był jeden z najbardziej interesujących momentów w historii kultury, a na pewno w historii muzyki. I przy okazji jeden z moich ulubionych okresów - opowiadał polski kompozytor, klawesynista i pedagog w Programie 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń